NGC 5981
Aspect
| NGC 5981 | |
| Date de observație | |
|---|---|
| Constelație | Dragonul[1] |
| Deplasare spre roșu | 0,005884[2] |
| Distanță | 49,2 de megaparseci[3] |
| Grup sau roi | [CHM2007] LDC 1141[*][4] [T2015] nest 100429[*][4] |
| Magnitudine aparentă (V) | 13,2 |
| Caracteristici | |
| Tip | Sc[4] Sab[5] |
| Modifică date / text | |
NGC 5981 este o galaxie spirală situată în constelația Dragonul.[6][7][8] A fost descoperită în de către Johnstone Stoney(d).[9] Se află la o distanță de 49,2 de megaparseci de Pământ.[10]
Note
[modificare | modificare sursă]- ↑ „VizieR” (în engleză). Wikidata Q1662358.
- ↑ Gérard de Vaucouleurs; Antoinette de Vaucouleurs; Georges Paturel; Harold G. Corwin, Jr.; Ronald J. Buta; Pascal Fouqué (ianuarie 1991). Third Reference Catalogue of Bright Galaxies (în engleză). New York City: Springer Science+Business Media. Bibcode:1991rc3..book.....D. ISBN 3-540-97552-7. OCLC 23252493. Wikidata Q66470551.
- ↑ R. Brent Tully; Jenny Sorce; Hélène M. Courtois (). „Cosmicflows-3”. Astronomical Journal (în engleză). 152 (2): 50. arXiv:1605.01765
. Bibcode:2016AJ....152...50T. doi:10.3847/0004-6256/152/2/50. Wikidata Q57406191. - 1 2 3 5981 „NGC 5981” Verificați valoarea
|url=(ajutor) (în engleză). SIMBAD. Wikidata Q654724. - ↑ H. B. Ann; Mira Seo; D. K. Ha (). „A catalog of visually classified galaxies in the local (z ~ 0.01) universe”. The Astrophysical Journal Supplement Series. 217 (2): 27. arXiv:1502.03545
. Bibcode:2015ApJS..217...27A. doi:10.1088/0067-0049/217/2/27. Wikidata Q59831397. - ↑ NED. „NED results for object NGC 05981”. Accesat în .
- ↑ ipac. „Results for object NGC 05981 (NGC 5981)”. Accesat în .
- ↑ spider.seds.org. „Revised NGC Data for NGC 5981”. Accesat în .
- ↑ Courtney Seligman. „NGC 5981”. Accesat în .
- ↑ Cosmicflows-3
Legături externe
[modificare | modificare sursă]
Materiale media legate de NGC 5981 la Wikimedia Commons- NGC 5981 pe WikiSky
- NGC 5981 pe spider.seds.org