Jump to content

gara

Wiktionary irraa

Oromoo

[gulaali]

Afaaneffannoo

[gulaali]

Cibra

[gulaali]

  1. du. # karaa wanti tokko jiru.
    Fakkeenya ° (gara mukaatti goreeti dhokate).
  2. kan nama wajjin jiru, kan nama gargaaru.
    Fakkeenya ° (gara isaa fudhateeti lola seene).

Latii Jechootaa

[gulaali]

Dhalatoo jecha gara jedhuu

🟩 Afaan Oromoo Core Case - gara
Absolutive singulargara
Nominative singulargarri
Nominative + Focusgaratu
Accusative singulargara
Genitive singulargaraa
Genitive + Focusgaraatu
Instrumental (simple)garaan
Instrumental (extended)garaatiin
Dative singulargaraaf
Dative (extended)garaatiif
Allativegaratti
Genitive-Allativegaraatti
Vocativeyaa garaa
🟩 Relational / Locative Cases
Superessivegararra
Superessive-Locativegararratti
Superessive-Ablativegararraa
Inessivegara keessa
Inessive-Locativegara keessatti
Elativegara keessaa
Subessivegara jala
Subessive-Locativegara jalatti
Sublative-Ablativegara jalaa
Adessivegara bira
Adessive-Locativegara biratti
Adessive-Ablativegara biraa
🟩 Genitive-Based Relational Locative Cases
Superessivegaraarra
Superessive-Locativegaraarratti
Superessive-Ablativegaraarraa
Inessivegaraa keessa
Inessive-Locativegaraa keessatti
Elativegaraa keessaa
Subessivegaraa jala
Subessive-Locativegaraa jalatti
Sublative-Ablativegaraa jalaa
Adessivegaraa bira
Adessive-Locativegaraa biratti
Adessive-Ablativegaraa biraa
🟩 Definite and Indefinite Form + Gender
Indefinitegara
Definite male singulargaricha
Genitive definite male singulargarichaa
Definite female singular/Genitivegarittii
Proximal (nominative) (this) malegarri kun
Proximal (nominative) (this) femalegarri tun
Proximal (nominative+focus) malegara kanatu
Proximal (nominative+focus) femalegara tanatu
Proximal (Accusative) malegara kana
Proximal (Accusative) femalegara tana
Distal (nominative) both gendersgarri sun
Distal (nominative+focus)gara sanatu
Distal (Accusative)gara sana/san
Distal (Genitive)gara sanaa
Unknown (nominative)garri tokko
Unknown (nominative+focus)gara tokkotu
Unknown (Accusative)gara tokko
Unknown (Genitive)gara tokkoo

' jechoota baruuf fedhii ati qabdu ni dinqisiifanna.'