Jump to content

coraa

Wiktionary irraa

Oromoo

[gulaali]

Afaaneffannoo

[gulaali]
  • Syllables - co-raa, Count - 2

Cibra

[gulaali]

  1. bifa waan ta'ee coraan namaa jireenya namaa mul'isa.

Latii Jechootaa

[gulaali]

Dhalatoo jecha coraa jedhuu

🟩 Afaan Oromoo Core Case - coraa
Absolutive singularcoraa
Nominative singularcoraan
Nominative + Focuscoraatu
Accusative singularcoraa
Genitive singularcoraa
Genitive + Focuscoraatu
Instrumental (simple)coraadhaan
Instrumental (extended)coraatiin
Dative singularcoraaf
Dative (extended)coraatiif
Allativecoraatti
Genitive-Allativecoraatti
Vocativeyaa coraa
🟩 Relational / Locative Cases
Superessivecoraarra
Superessive-Locativecoraarratti
Superessive-Ablativecoraarraa
Inessivecoraa keessa
Inessive-Locativecoraa keessatti
Elativecoraa keessaa
Subessivecoraa jala
Subessive-Locativecoraa jalatti
Sublative-Ablativecoraa jalaa
Adessivecoraa bira
Adessive-Locativecoraa biratti
Adessive-Ablativecoraa biraa
🟩 Genitive-Based Relational Locative Cases
Superessivecoraarra
Superessive-Locativecoraarratti
Superessive-Ablativecoraarraa
Inessivecoraa keessa
Inessive-Locativecoraa keessatti
Elativecoraa keessaa
Subessivecoraa jala
Subessive-Locativecoraa jalatti
Sublative-Ablativecoraa jalaa
Adessivecoraa bira
Adessive-Locativecoraa biratti
Adessive-Ablativecoraa biraa
🟩 Definite and Indefinite Form + Gender
Indefinitecoraa
Definite male singularcoricha
Genitive definite male singularcorichaa
Definite female singular/Genitivecorittii
Proximal (nominative) (this) malecoraan kun
Proximal (nominative) (this) femalecoraan tun
Proximal (nominative+focus) malecoraa kanatu
Proximal (nominative+focus) femalecoraa tanatu
Proximal (Accusative) malecoraa kana
Proximal (Accusative) femalecoraa tana
Distal (nominative) both genderscoraan sun
Distal (nominative+focus)coraa sanatu
Distal (Accusative)coraa sana/san
Distal (Genitive)coraa sanaa
Unknown (nominative)coraan tokko
Unknown (nominative+focus)coraa tokkotu
Unknown (Accusative)coraa tokko
Unknown (Genitive)coraa tokkoo

' jechoota baruuf fedhii ati qabdu ni dinqisiifanna.'