Edukira joan

Torri del Benaco

Torri del Benaco
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Veneto
ProbintziaVeronako probintzia
AlkateaBonfilio Campanardi (en) Itzuli
Izen ofizialaTorri del Benaco
Posta kodea37010
ISTAT kodea023086
HerriburuaTorri del Benaco
Geografia
Koordenatuak45°36′34″N 10°41′15″E / 45.60944°N 10.68739°E / 45.60944; 10.68739
Mapa
Azalera46,3 km²
Altitudea67 m
MugakideakBrenzone, Gardone Riviera, Gargnano, Salò, San Felice del Benaco, San Zeno di Montagna, Toscolano-Maderno, Costermano eta Garda
Demografia
Biztanleria2.927 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 1.568 (%53,6) (%51) 1.494 alt_right
Dentsitatea63 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia045
Katastro kodeaL287
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaVR
comune.torridelbenaco.vr.it

Torri del Benaco Italiako udalerri bat da. Veronako probintzian kokatuta dago, Veneto eskualdean. 2.927 biztanle ditu, 46,3 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Brenzone, Gardone Riviera, Gargnano, Salò, San Felice del Benaco, San Zeno di Montagna, Toscolano-Maderno, Costermano eta Garda.

BiztanleriaUrtea90012001500180021002400270030001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 1.383 gizon, 1.473 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.07
0.14
 
95-99
 
0.34
0.65
 
90-94
 
2.04
2.89
 
85-89
 
3.46
3.33
 
80-84
 
4.34
6.15
 
75-79
 
7.20
5.42
 
70-74
 
5.50
7.81
 
65-69
 
8.35
9.04
 
60-64
 
7.13
9.04
 
55-59
 
7.26
9.04
 
50-54
 
8.28
7.09
 
45-49
 
7.88
5.71
 
40-44
 
5.70
5.21
 
35-39
 
5.09
4.99
 
30-34
 
4.68
5.21
 
25-29
 
4.14
4.84
 
20-24
 
3.60
3.90
 
15-19
 
4.41
3.62
 
10-14
 
3.94
3.18
 
5-9
 
3.94
2.75
 
0-4
 
2.65
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 4.523 etxebizitza zeuden: 1.525 (% 33,7) okupatuta eta 2.998 (% 66,3) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 78,3 jabetzan zeuden, % 16,4 alokairuan eta % 5,3 beste titulu batekin.

4.523etxebizitza (2021)
1.525okupatuak
2.998hutsik (% 66,3)

Erabilera (2021)

1.525
2.998
Okupatuak (1.525)Hutsik edo ez-okupatuak (2.998)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

78,3
16,4
Jabetzan (78,3)Alokairuan (16,4)Beste titulu batekin (5,3)

2024an 1.480 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 728 (% 49,2) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2 kide zeuden.

1.480etxegune (2024)
728pertsona bakarrekoak (% 49,2)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide728
2 kide351
3 kide214
4 kide133
5 kide edo gehiago54

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]