Edukira joan

Salò

Salò
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Lombardia
ProbintziaBresciako probintzia
Izen ofizialaSalò
Posta kodea25087
ISTAT kodea017170
Geografia
Koordenatuak45°36′00″N 10°32′00″E / 45.6°N 10.5333°E / 45.6; 10.5333
Mapa
Azalera27,31 km²
Altitudea65 m
MugakideakGardone Riviera, Gavardo, Roè Volciano, San Felice del Benaco, Torri del Benaco, Vobarno eta Puegnago sul Garda
Demografia
Biztanleria10.417 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea381 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0365
Katastro kodeaH717
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaBS
comune.salo.bs.it

Salò Italiako udalerri bat da. Bresciako probintzian kokatuta dago, Lombardia eskualdean. 10.417 biztanle ditu, 27,31 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Gardone Riviera, Gavardo, Roè Volciano, San Felice del Benaco, Torri del Benaco, Vobarno eta Puegnago sul Garda.

BiztanleriaUrtea5000600070008000900010.00011.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 4.843 gizon, 5.449 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.13
0.19
 
95-99
 
0.95
1.07
 
90-94
 
2.20
2.75
 
85-89
 
3.95
4.29
 
80-84
 
5.58
5.64
 
75-79
 
6.55
5.99
 
70-74
 
5.76
6.59
 
65-69
 
7.58
8.65
 
60-64
 
8.20
9.00
 
55-59
 
8.63
8.24
 
50-54
 
7.62
6.50
 
45-49
 
6.44
5.18
 
40-44
 
5.07
4.81
 
35-39
 
4.83
4.85
 
30-34
 
4.29
5.60
 
25-29
 
4.31
4.69
 
20-24
 
4.66
5.41
 
15-19
 
4.17
4.67
 
10-14
 
3.63
3.32
 
5-9
 
3.14
2.56
 
0-4
 
2.31
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 7.657 etxebizitza zeuden: 5.029 (% 65,7) okupatuta eta 2.628 (% 34,3) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 68,3 jabetzan zeuden, % 26 alokairuan eta % 5,6 beste titulu batekin.

7.657etxebizitza (2021)
5.029okupatuak
2.628hutsik (% 34,3)

Erabilera (2021)

5.029
2.628
Okupatuak (5.029)Hutsik edo ez-okupatuak (2.628)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

68,3
26
Jabetzan (68,3)Alokairuan (26)Beste titulu batekin (5,6)

2024an 5.105 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 2.268 (% 44,4) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2 kide zeuden.

5.105etxegune (2024)
2.268pertsona bakarrekoak (% 44,4)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide2.268
2 kide1.454
3 kide754
4 kide461
5 kide edo gehiago168

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]