Edukira joan

Taurianova

Taurianova
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Calabria
Italiako hiri metropolitarracittà metropolitana di Reggio Calabria
Izen ofizialaTaurianova
Posta kodea89029
ISTAT kodea080093
HerriburuaTaurianova
Geografia
Koordenatuak38°21′00″N 16°01′00″E / 38.35°N 16.0167°E / 38.35; 16.0167
Mapa
Azalera48,55 km²
Altitudea210 m
MugakideakCittanova, Molochio, Oppido Mamertina, Rizziconi, Terranova Sappo Minulio eta Varapodio
Demografia
Biztanleria14.830 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea305 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0966
Katastro kodeaL063
Sailkapen sismikoa1 (Handia)
MatrikulaRC
comune.taurianova.rc.it

Taurianova Italiako udalerri bat da. Reggio di Calabriako probintzian kokatuta dago, Calabria eskualdean. 14.830 biztanle ditu, 48,55 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Cittanova, Molochio, Oppido Mamertina, Rizziconi, Terranova Sappo Minulio eta Varapodio.

BiztanleriaUrtea6000800010.00012.00014.00016.00018.00020.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 7.153 gizon, 7.490 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.03
0.07
 
95-99
 
0.36
0.75
 
90-94
 
1.12
1.58
 
85-89
 
2.32
2.82
 
80-84
 
3.16
4.46
 
75-79
 
5.30
5.27
 
70-74
 
5.86
6.15
 
65-69
 
6.06
7.10
 
60-64
 
6.72
7.17
 
55-59
 
8.10
7.70
 
50-54
 
7.57
7.17
 
45-49
 
6.78
6.67
 
40-44
 
6.62
6.37
 
35-39
 
5.97
5.27
 
30-34
 
5.63
5.83
 
25-29
 
4.77
5.70
 
20-24
 
5.41
5.47
 
15-19
 
5.18
5.35
 
10-14
 
4.71
4.54
 
5-9
 
4.05
4.53
 
0-4
 
4.27
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 9.297 etxebizitza zeuden: 5.785 (% 62,2) okupatuta eta 3.512 (% 37,8) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 78 jabetzan zeuden, % 11 alokairuan eta % 10,9 beste titulu batekin.

9.297etxebizitza (2021)
5.785okupatuak
3.512hutsik (% 37,8)

Erabilera (2021)

5.785
3.512
Okupatuak (5.785)Hutsik edo ez-okupatuak (3.512)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

78
11
10,9
Jabetzan (78)Alokairuan (11)Beste titulu batekin (10,9)

2024an 5.924 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.788 (% 30,2) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,5 kide zeuden.

5.924etxegune (2024)
1.788pertsona bakarrekoak (% 30,2)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.788
2 kide1.562
3 kide1.113
4 kide1.022
5 kide edo gehiago439

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]