Edukira joan

Cittanova

Cittanova
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Calabria
Italiako hiri metropolitarracittà metropolitana di Reggio Calabria
Izen ofizialaCittanova
Posta kodea89022
ISTAT kodea080028
HerriburuaCittanova
Geografia
Koordenatuak38°21′00″N 16°05′00″E / 38.35°N 16.0833°E / 38.35; 16.0833
Mapa
Azalera61,98 km²
Altitudea390 m
MugakideakCiminà, Gerace, Polistena, Rizziconi, Rosarno, Antonimina, Canolo, San Giorgio Morgeto, Taurianova, Melicucco eta Molochio
Demografia
Biztanleria9.769 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea158 bizt/km²
Informazio gehigarria
Sorrera1618
Telefono aurrizkia0966
Hiri senidetuakIvangorod eta Caltanissetta
Katastro kodeaC747
Sailkapen sismikoa1 (Handia)
MatrikulaRC
comune.cittanova.rc.it

Cittanova Italiako udalerri bat da. Reggio di Calabriako probintzian kokatuta dago, Calabria eskualdean. 9.769 biztanle ditu, 61,98 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Ciminà, Gerace, Polistena, Rizziconi, Rosarno, Antonimina, Canolo, San Giorgio Morgeto, Taurianova, Melicucco eta Molochio.

BiztanleriaUrtea800010.00012.00014.00016.00018.00020.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 4.667 gizon, 4.913 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.08
0.15
 
95-99
 
0.61
0.75
 
90-94
 
1.42
1.69
 
85-89
 
2.97
2.85
 
80-84
 
3.77
4.65
 
75-79
 
4.56
5.44
 
70-74
 
6.31
6.41
 
65-69
 
6.59
7.05
 
60-64
 
6.98
6.81
 
55-59
 
7.10
6.75
 
50-54
 
7.59
6.92
 
45-49
 
6.29
6.51
 
40-44
 
5.68
6.60
 
35-39
 
6.25
6.00
 
30-34
 
5.15
6.39
 
25-29
 
5.72
5.51
 
20-24
 
5.41
4.69
 
15-19
 
4.70
5.61
 
10-14
 
4.68
5.10
 
5-9
 
4.27
4.11
 
0-4
 
3.85
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 7.496 etxebizitza zeuden: 3.961 (% 52,8) okupatuta eta 3.535 (% 47,2) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 78,5 jabetzan zeuden, % 6,7 alokairuan eta % 14,7 beste titulu batekin.

7.496etxebizitza (2021)
3.961okupatuak
3.535hutsik (% 47,2)

Erabilera (2021)

3.961
3.535
Okupatuak (3.961)Hutsik edo ez-okupatuak (3.535)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

78,5
14,7
Jabetzan (78,5)Alokairuan (6,7)Beste titulu batekin (14,7)

2024an 4.060 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.385 (% 34,1) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,4 kide zeuden.

4.060etxegune (2024)
1.385pertsona bakarrekoak (% 34,1)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.385
2 kide1.042
3 kide759
4 kide605
5 kide edo gehiago269

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]