Edukira joan

Stazzema

Stazzema
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Toscana
ProbintziaLuccako probintzia
AlkateaMaurizio Verona
Izen ofizialaStazzema
Posta kodea55060 eta 55040
ISTAT kodea046030
Geografia
Koordenatuak43°59′35″N 10°18′38″E / 43.9931°N 10.3106°E / 43.9931; 10.3106
Mapa
Azalera80,08 km²
Altitudea453 m
MugakideakCamaiore, Careggine, Massa, Molazzana, Pescaglia, Pietrasanta, Seravezza, Vagli Sotto eta Fabbriche di Vergemoli
Demografia
Biztanleria2.856 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea36 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0584
Katastro kodeaI942
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaLU
comune.stazzema.lu.it

Stazzema Italiako udalerri bat da. Luccako probintzian kokatuta dago, Toscana eskualdean. 2.856 biztanle ditu, 80,08 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Camaiore, Careggine, Massa, Molazzana, Pescaglia, Pietrasanta, Seravezza, Vagli Sotto eta Fabbriche di Vergemoli.

BiztanleriaUrtea200030004000500060007000800090001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 1.405 gizon, 1.378 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.07
0.07
 
95-99
 
1.23
0.78
 
90-94
 
2.18
1.92
 
85-89
 
4.35
3.77
 
80-84
 
4.06
4.98
 
75-79
 
5.81
7.90
 
70-74
 
6.89
7.69
 
65-69
 
7.69
8.90
 
60-64
 
9.07
9.40
 
55-59
 
9.72
8.11
 
50-54
 
8.27
6.48
 
45-49
 
6.97
6.33
 
40-44
 
5.52
6.55
 
35-39
 
5.66
4.48
 
30-34
 
3.85
4.20
 
25-29
 
3.92
4.91
 
20-24
 
4.06
4.91
 
15-19
 
2.98
3.99
 
10-14
 
2.76
2.49
 
5-9
 
3.34
2.14
 
0-4
 
1.60
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 3.532 etxebizitza zeuden: 1.351 (% 38,3) okupatuta eta 2.181 (% 61,7) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 92,7 jabetzan zeuden, % 6,2 alokairuan eta % 1,1 beste titulu batekin.

3.532etxebizitza (2021)
1.351okupatuak
2.181hutsik (% 61,7)

Erabilera (2021)

1.351
2.181
Okupatuak (1.351)Hutsik edo ez-okupatuak (2.181)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

92,7
Jabetzan (92,7)Alokairuan (6,2)Beste titulu batekin (1,1)

2024an 1.378 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 582 (% 42,2) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,1 kide zeuden.

1.378etxegune (2024)
582pertsona bakarrekoak (% 42,2)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide582
2 kide355
3 kide232
4 kide164
5 kide edo gehiago45

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]