Edukira joan

Pietrasanta

Pietrasanta
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Toscana
ProbintziaLuccako probintzia
Izen ofizialaPietrasanta
Posta kodea55045
ISTAT kodea046024
HerriburuaPietrasanta
Geografia
Koordenatuak43°56′43″N 10°13′06″E / 43.94519°N 10.21827°E / 43.94519; 10.21827
Mapa
Azalera41,6 km²
Altitudea14 m
MugakideakCamaiore, Montignoso, Stazzema, Forte dei Marmi eta Seravezza
Demografia
Biztanleria22.870 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea550 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0584
Hiri senidetuakGrenzach-Wyhlen, Écaussinnes, Villeparisis, Zduńska Wola, Montgomery, Utsunomiya eta Linköping udalerria
Katastro kodeaG628
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaLU
comune.pietrasanta.lu.it

Pietrasanta Italiako udalerri bat da. Luccako probintzian kokatuta dago, Toscana eskualdean. 22.870 biztanle ditu, 41,6 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Camaiore, Montignoso, Stazzema, Forte dei Marmi eta Seravezza.

BiztanleriaUrtea900012.00015.00018.00021.00024.00027.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 10.736 gizon, 11.942 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.03
0.18
 
95-99
 
0.63
0.79
 
90-94
 
1.96
2.79
 
85-89
 
3.97
3.56
 
80-84
 
4.81
6.07
 
75-79
 
6.49
6.76
 
70-74
 
6.78
7.97
 
65-69
 
7.98
9.39
 
60-64
 
9.14
9.25
 
55-59
 
8.78
8.13
 
50-54
 
8.30
6.47
 
45-49
 
6.70
5.65
 
40-44
 
5.18
4.52
 
35-39
 
4.12
4.69
 
30-34
 
4.44
4.51
 
25-29
 
3.78
4.94
 
20-24
 
4.52
4.65
 
15-19
 
3.82
3.89
 
10-14
 
3.48
3.32
 
5-9
 
2.83
2.47
 
0-4
 
2.25
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 18.196 etxebizitza zeuden: 10.264 (% 56,4) okupatuta eta 7.932 (% 43,6) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 79,7 jabetzan zeuden, % 12 alokairuan eta % 8,3 beste titulu batekin.

18.196etxebizitza (2021)
10.264okupatuak
7.932hutsik (% 43,6)

Erabilera (2021)

10.264
7.932
Okupatuak (10.264)Hutsik edo ez-okupatuak (7.932)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

79,7
12
8,3
Jabetzan (79,7)Alokairuan (12)Beste titulu batekin (8,3)

2024an 10.577 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 4.118 (% 38,9) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,1 kide zeuden.

10.577etxegune (2024)
4.118pertsona bakarrekoak (% 38,9)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide4.118
2 kide2.995
3 kide1.905
4 kide1.133
5 kide edo gehiago426

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]