Edukira joan

Posada

Posada
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Eskualdea Sardinia
ProbintziaNuoroko probintzia
Izen ofizialaPosada
Posta kodea08020
ISTAT kodea091073
HerriburuaPosada
Geografia
Koordenatuak40°37′53″N 9°43′11″E / 40.6312815°N 9.7198105°E / 40.6312815; 9.7198105
Mapa
Azalera32,77 km²
Altitudea37 m
MugakideakSiniscola, Budoni eta Torpe
Demografia
Biztanleria3.019 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea92 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0784
Katastro kodeaG929
Sailkapen sismikoa4 (Oso txikia)
MatrikulaNU
comune.posada.nu.it

Posada Nuoroko (Sardinia, Italia) udalerria da.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Siniscola, Budoni eta Torpe.

BiztanleriaUrtea05001000150020002500300035001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 1.561 gizon, 1.518 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.06
 
95-99
 
0.46
0.51
 
90-94
 
1.32
2.18
 
85-89
 
2.50
3.40
 
80-84
 
3.75
6.15
 
75-79
 
6.65
5.64
 
70-74
 
5.86
6.41
 
65-69
 
5.93
7.82
 
60-64
 
7.64
8.26
 
55-59
 
9.35
7.88
 
50-54
 
9.22
7.69
 
45-49
 
6.98
6.09
 
40-44
 
6.79
5.70
 
35-39
 
5.80
6.09
 
30-34
 
4.74
5.38
 
25-29
 
4.74
3.84
 
20-24
 
3.89
5.45
 
15-19
 
5.27
4.36
 
10-14
 
4.08
3.97
 
5-9
 
3.10
3.14
 
0-4
 
1.91
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 3.521 etxebizitza zeuden: 1.593 (% 45,2) okupatuta eta 1.928 (% 54,8) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 81,3 jabetzan zeuden, % 6 alokairuan eta % 12,6 beste titulu batekin.

3.521etxebizitza (2021)
1.593okupatuak
1.928hutsik (% 54,8)

Erabilera (2021)

1.593
1.928
Okupatuak (1.593)Hutsik edo ez-okupatuak (1.928)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

81,3
12,6
Jabetzan (81,3)Alokairuan (6)Beste titulu batekin (12,6)

2024an 1.646 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 880 (% 53,5) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 1,9 kide zeuden.

1.646etxegune (2024)
880pertsona bakarrekoak (% 53,5)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide880
2 kide363
3 kide231
4 kide124
5 kide edo gehiago48

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]


Geografia
Italia
Artikulu hau Italiako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.