Edukira joan

Lascari

Lascari
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Eskualdea Sizilia
Italiako hiri metropolitarraPalermoko metropoli-hiria
Izen ofizialaLascari
Posta kodea90010
ISTAT kodea082044
HerriburuaLascari
Geografia
Koordenatuak38°00′00″N 13°56′00″E / 38°N 13.9333°E / 38; 13.9333
Mapa
Azalera10,33 km²
Altitudea76 m
MugakideakCampofelice di Roccella, Cefalù, Collesano eta Gratteri
Demografia
Biztanleria3.677 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea356 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0921
Katastro kodeaE459
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaPA
lascari.gov.it

Lascari Italiako udalerri bat da. Palermoko probintzian kokatuta dago, Sizilia eskualdean. 3.677 biztanle ditu, 10,33 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Campofelice di Roccella, Cefalù, Collesano eta Gratteri.

BiztanleriaUrtea50010001500200025003000350040001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 1.870 gizon, 1.899 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.05
0.21
 
95-99
 
0.16
0.91
 
90-94
 
1.42
1.93
 
85-89
 
2.37
2.67
 
80-84
 
3.37
5.19
 
75-79
 
4.90
5.40
 
70-74
 
5.48
6.63
 
65-69
 
7.00
7.54
 
60-64
 
6.37
7.91
 
55-59
 
8.79
8.18
 
50-54
 
7.48
6.95
 
45-49
 
8.58
6.42
 
40-44
 
7.00
5.94
 
35-39
 
6.69
6.31
 
30-34
 
6.21
4.76
 
25-29
 
4.90
4.76
 
20-24
 
4.48
5.56
 
15-19
 
4.27
4.12
 
10-14
 
4.63
4.81
 
5-9
 
3.00
3.80
 
0-4
 
2.84
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 3.049 etxebizitza zeuden: 1.725 (% 56,6) okupatuta eta 1.324 (% 43,4) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 85,1 jabetzan zeuden, % 14 alokairuan eta % 0,9 beste titulu batekin.

3.049etxebizitza (2021)
1.725okupatuak
1.324hutsik (% 43,4)

Erabilera (2021)

1.725
1.324
Okupatuak (1.725)Hutsik edo ez-okupatuak (1.324)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

85,1
14
Jabetzan (85,1)Alokairuan (14)Beste titulu batekin (0,9)

2024an 1.822 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 787 (% 43,2) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,1 kide zeuden.

1.822etxegune (2024)
787pertsona bakarrekoak (% 43,2)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide787
2 kide465
3 kide320
4 kide203
5 kide edo gehiago47

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]