Edukira joan

Collesano

Collesano
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Eskualdea Sizilia
Italiako hiri metropolitarraPalermoko metropoli-hiria
Izen ofizialaCollesano
Posta kodea90016
ISTAT kodea082032
HerriburuaCollesano
Geografia
Koordenatuak37°55′00″N 13°56′00″E / 37.9167°N 13.9333°E / 37.9167; 13.9333
Mapa
Azalera108,17 km²
Altitudea468 m
MugakideakCampofelice di Roccella, Cerda, Gratteri, Isnello, Lascari, Scillato eta Termini Imerese
Demografia
Biztanleria3.650 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea34 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0921
Hiri senidetuakYverdon-les-Bains
Katastro kodeaC871
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaPA
comune.collesano.pa.it

Collesano Italiako udalerri bat da. Palermoko probintzian kokatuta dago, Sizilia eskualdean. 3.650 biztanle ditu, 108,17 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Campofelice di Roccella, Cerda, Gratteri, Isnello, Lascari, Scillato eta Termini Imerese.

BiztanleriaUrtea35004000450050005500600065001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 1.736 gizon, 1.873 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.06
 
100+
 
0.11
0.12
 
95-99
 
0.43
1.15
 
90-94
 
2.51
3.23
 
85-89
 
3.04
3.51
 
80-84
 
3.68
5.99
 
75-79
 
7.21
6.74
 
70-74
 
7.96
7.83
 
65-69
 
7.69
7.60
 
60-64
 
7.69
7.32
 
55-59
 
6.62
7.60
 
50-54
 
6.03
8.01
 
45-49
 
7.05
5.65
 
40-44
 
5.93
6.16
 
35-39
 
4.64
4.90
 
30-34
 
4.54
3.57
 
25-29
 
4.27
4.84
 
20-24
 
4.38
4.78
 
15-19
 
5.45
3.80
 
10-14
 
3.74
3.69
 
5-9
 
4.16
3.46
 
0-4
 
2.88
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 3.407 etxebizitza zeuden: 1.698 (% 49,8) okupatuta eta 1.709 (% 50,2) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 77,3 jabetzan zeuden, % 6,5 alokairuan eta % 16,2 beste titulu batekin.

3.407etxebizitza (2021)
1.698okupatuak
1.709hutsik (% 50,2)

Erabilera (2021)

1.698
1.709
Okupatuak (1.698)Hutsik edo ez-okupatuak (1.709)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

77,3
16,2
Jabetzan (77,3)Alokairuan (6,5)Beste titulu batekin (16,2)

2024an 1.734 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 729 (% 42) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,1 kide zeuden.

1.734etxegune (2024)
729pertsona bakarrekoak (% 42)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide729
2 kide456
3 kide282
4 kide217
5 kide edo gehiago50

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]