Hoppa till innehÄllet

Nine Lessons and Carols

FrÄn Wikipedia
Ett framförande av Nine Lessons and Carols i Pomfret i Connecticut 2009

Nine Lessons and Carols, Àven kÀnd som Festival of Nine Lessons and Carols och Service of Nine Lessons and Carols, Àr en kristen gudstjÀnst som traditionellt firas pÄ eller nÀra julafton i anglikanska kyrkor. Historien om syndafallet, löftet om Messias och Jesu födelse berÀttas i nio korta bibellÀsningar eller lÀsningar frÄn Första Moseboken, de profetiska böckerna och evangelierna, varvat med sjungande av Carols, psalmer och körsÄnger.

Edward White Benson, krediterad för att ha utformat tjÀnsten med Nine Lessons and Carols 1880
GudstjÀnstgöringsordning för de första Nine Lessons and Carols 1880 som visas i Truro Cathedral

Även om traditionen med Nine Lessons and Carols populĂ€rt förknippas med King's College, Cambridge, tillskrivs dess ursprung Truro Cathedral i Cornwall. Fram till slutet av 1800-talet framfördes Carols vanligtvis av sĂ„ngare som besökte mĂ€nniskors hus, och Carols – som i allmĂ€nhet ansĂ„gs vara sekulĂ€ra till sitt innehĂ„ll – hade uteslutits frĂ„n den kristna gudstjĂ€nsten. Under den viktorianska eran uppmuntrade hymnologins ökande popularitet kyrkomusiker att införa Carols i gudstjĂ€nsten. En bok med julsĂ„nger frĂ„n 1875, Carols for Use in Church During Christmas and Epiphany av Richard Chope och Sabine Baring-Gould, var en inflytelserik publikation. Vid den hĂ€r tiden sammanstĂ€llde kompositören och organisten John Stainer en samling, Christmas Carols New and Old, och under julen 1878 introducerade han Carols i körsĂ„ngen i St Paul's Cathedral i London.[1] Andra katedraler började ocksĂ„ anvĂ€nda Carols vid jultid det Ă„ret och Royal Cornwall Gazette rapporterade att kören i Truro Cathedral skulle sjunga en gudstjĂ€nst med Carols klockan 22.00 pĂ„ julafton:

Domkyrkans kör sjunger ett antal carols i Domkyrkan pĂ„ julafton och gudstjĂ€nsten börjar kl. 22. Vi förstĂ„r att detta Ă€r en önskan hos mĂ„nga av de ledande församlingsmedlemmarna och andra. En liknande gudstjĂ€nst har instiftats i andra katedraler och större stĂ€der och har varit mycket uppskattad. Det Ă€r körens avsikt att inte lĂ€ngre fortsĂ€tta med seden att sjunga carols i församlingsmedlemmarnas bostĂ€der.— Royal Cornwall Gazette, 20 december 1878[2]

TvĂ„ Ă„r senare ledde pastor Edward White Benson, som dĂ„ var biskop av Truro, den första formella gudstjĂ€nsten "Nine Lessons and Carols" pĂ„ julafton (24 december) 1880. Benson, som var bekymrad över den överdrivna alkoholkonsumtionen pĂ„ pubarna i Cornwall under julhelgen, sökte ett sĂ€tt att locka festprissar ut frĂ„n pubarna och in i kyrkan genom att erbjuda ett religiöst julfirande. IdĂ©n till en gudstjĂ€nst bestĂ„ende av julmusik varvat med bibellĂ€sning föreslogs av katedralens kapellmĂ€stare, pastor George Walpole (som senare blev biskop av Edinburgh). Katedralen – en viktoriansk gotisk byggnad – var fortfarande under uppbyggnad, och gudstjĂ€nster hölls i en tillfĂ€llig trĂ€struktur som fungerade som en pro-katedral. Den första gudstjĂ€nsten med Nine Lessons and Carols Ă€gde rum dĂ€r klockan 22.00 pĂ„ julafton och besöktes av över 400 personer.[3][4][5]

Bensons son, A. C. Benson, erinrade sig senare:

Min far ordnade med hjÀlp av gamla kÀllor en liten gudstjÀnst för julafton, nio julsÄnger och nio smÄ lektioner. De lÀstes av olika ÀmbetsmÀn i kyrkan, började med en körsÄngare och slutade, genom olika grader, med biskopen.(A. C. Benson)[6]

Biskop Benson utnÀmndes till Àrkebiskop av Canterbury 1883, och Nine Lessons-gudstjÀnster började vinna i popularitet i Engelska kyrkan och den bredare anglikanska gemenskapen, liksom i romersk-katolska kyrkor i England och Wales. Den ursprungliga liturgin har sedan dess anpassats och anvÀnts av andra kyrkor över hela vÀrlden, sÀrskilt i engelsksprÄkiga lÀnder. LÀsningar och Carols förekommer oftast i anglikanska kyrkor. MÄnga kristna samfund har dock antagit tjÀnsten, eller en variant av den, som en del av sitt julfirande. I Storbritannien har tjÀnsten blivit standardformatet för skoljulsgudstjÀnster.

PÄ julafton 1914 organiserade David Wilson den första gudstjÀnsten med Nine Lessons and Carols pÄ Irland i North Strand Church i Dublin.[7][8] En sÀrskild julsÄngsgudstjÀnst hölls 2014 för att fira hundraÄrsjubileet.

År 1916 hölls en gudstjĂ€nst med Nine Lessons and Carols vid Brown University i Providence, Rhode Island. Institutionen firade 100-Ă„rsjubileum för sina Lessons and Carols 2016.[9]

År 1918 introducerade pastor Eric Milner-White, den nye dekanen vid King's College, Cambridge, gudstjĂ€nsten i collegekapellet och drog nytta av den etablerade körtraditionen i Choir of King's College, Cambridge. Det visade sig vara mycket framgĂ„ngsrikt och inledde en Ă„rlig tradition - om Ă€n med vissa Ă€ndringar av Bensons ursprungliga format frĂ„n 1919 och framĂ„t. BBC började sĂ€nda gudstjĂ€nsten pĂ„ radio frĂ„n 1928 och pĂ„ TV frĂ„n 1954, vilket etablerade Carols from King's som den mest populĂ€ra och allmĂ€nt erkĂ€nda presentationen av gudstjĂ€nsten.[10][4]

I Nordamerika spreds traditionen med Lessons and Carols till andra institutioner i USA och Kanada. År 1928 introducerade organisten och körledaren Twining Lynes tjĂ€nsten pĂ„ Groton School i Groton, Massachusetts, efter att ha inspirerats av gudstjĂ€nster i England.[11]

Senare Är

[redigera | redigera wikitext]

I Kanada firas festivalen med Nine Lessons and Carols pÄ flera sprÄk pÄ Bishop's College School i Québec, och de Nine Lessons lÀses pÄ nio sprÄk eller dialekter.

I december 2013 iscensatte Truro Cathedral en rekonstruktion av biskop Bensons ursprungliga gudstjÀnst frÄn 1880 som besöktes av en församling pÄ över 1 500 personer.[5]

Traditionen vid King's College, Cambridge

[redigera | redigera wikitext]
King's College Chapel (till vÀnster), varifrÄn den populÀra gudstjÀnsten Nine Lessons and Carols sÀnds Ärligen pÄ julafton

Den första festivalen med Nine Lessons and Carols i King's College Chapel, hölls pÄ julafton 1918, under ledning av Arthur Henry Mann som var organist frÄn 1876 till 1929.[12] Under första vÀrldskriget hade dekanen Eric Milner-White tjÀnstgjort som fÀltprÀst i 7:e infanteridivisionen och han var bekymrad över att det "stora krigets" nöd hade hÄrdnat instÀllningen till religion. Genom att dra nytta av den etablerade körtraditionen i kören vid King's College, Cambridge, introducerade han Bensons julsÄngsgudstjÀnst pÄ King's som ett sÀtt att locka mÀnniskor tillbaka till kristen tillbedjan.

King's College-gudstjÀnsten var oerhört framgÄngsrik, och Äret dÀrpÄ gjorde Milner-White nÄgra Àndringar i Bensons ursprungliga format, sÀrskilt genom att introducera traditionen att inleda gudstjÀnsten med en solodiskantsÄng "Once in Royal David's City". Detta följdes sedan av en budgivningsbön skriven av Milner-White sjÀlv, och en ny ordning av lÀsningen.[10][13][4] Kören hade 16 gossopraner enligt stadgar faststÀllda av Henrik VI, och fram till 1927 tillhandahölls mansrösterna av körlÀrda och lekmÀn. I dag Àr det 14 studenter frÄn kören som sjunger mÀnnens stÀmmor.[12]

RadioutsÀndning

[redigera | redigera wikitext]

GudsjÀnstens popularitet etablerades nÀr den började sÀndas av British Broadcasting Corporation 1928, och med undantag för 1930 har den sÀnts varje Är sedan dess. Under 1930-talet nÄdde gudstjÀnsten en vÀrldsomspÀnnande publik nÀr BBC började sÀnda tjÀnsten pÄ sin Overseas Service Till och med under andra vÀrldskriget fortsatte sÀndningarna, trots att glasmÄlningarna hade tagits bort frÄn kapellet och trots att det saknades vÀrme. Av sÀkerhetsskÀl nÀmndes inte namnet "King's" under krigstida sÀndningar.[12]

Nine Lessons and Carols from King's College sÀndes för första gÄngen pÄ TV av BBC Television 1954 under ledning av musikdirektören Boris Ord.[14][15]

Konungarnas tillbedjan (Rubens) (1634) av Peter Paul Rubens, som hÀnger bakom altaret i King's College Chapel

Sedan andra vÀrldskriget har det uppskattats att det varje Är finns miljontals lyssnare över hela vÀrlden som lyssnar pÄ gudstjÀnsten live pÄ BBC World Service. Inrikes sÀnds tjÀnsten live pÄ BBC Radio 4, och en inspelad sÀndning görs pÄ juldagen pÄ BBC Radio 3.[12] I USA lades en gudstjÀnst frÄn 1954 in i National Recording Registry av USA:s kongressbibliotek 2008.[16] SÀndningen har hörts live pÄ offentliga radiostationer anslutna till American Public Media sedan 1979, och de flesta stationer sÀnder en repris pÄ juldagen. Sedan 1963 har tjÀnsten regelbundet filmats för tv-sÀndningar i Storbritannien.[17] Varje Är spelas ett program med titeln Carols from King's in i förvÀg i början eller mitten av december och visas sedan pÄ julafton i Storbritannien pÄ BBC Two och BBC Four. Programmet vÀger tyngre till förmÄn för Carols som sjungs av kören, med endast sju lÀsningar totalt, varav inte alla Àr frÄn Bibeln.

År 2020, under Covid-19-pandemin, genomfördes gudstjĂ€nsten för första gĂ„ngen utan församling.[18][19] GudstjĂ€nsten Ă€gde inte rum live, utan istĂ€llet sĂ€ndes en förinspelad gudstjĂ€nst producerad av King's College vid den vanliga tiden.[20] Det var första gĂ„ngen sedan 1930 som gudstjĂ€nsten inte direktsĂ€ndes.

GudstjÀnstordning

[redigera | redigera wikitext]

Formatet för Festival of Nine Lessons and Carols har inte förÀndrats nÀmnvÀrt sedan 1918. Ordningen pÄ skriftlÀsningarna reviderades 1919, och sedan dess har gudstjÀnsten alltid inletts med psalmen "Once In Royal David's City".[12] Idag sjungs den första versen utan ackompanjemang av en ensam gossekorist. För att inte utsÀtta honom för onödig stress fÄr körledaren inte veta att han kommer att sjunga solot förrÀn omedelbart före gudstjÀnsten.[21]

De nio skriftlÀsningarna, som Àr desamma varje Är, lÀses av representanter för college och staden Cambridge med hjÀlp av texten i King James Version av Bibeln som publicerades 1611. SÄngen bestÄr av "carols" som sjungs av kören och "psalmer" som sjungs av kören och församlingen. Vissa gudstjÀnster har ocksÄ innehÄllit hymner som sjungits mellan carols och psalmer, till exempel ett framförande av "E'en So, Lord Jesus, Quickly Come" 2004.[22] Sedan 1983 har en ny carol bestÀllts av skolan och haft premiÀr vid gudstjÀnsten. JulsÄngerna (Carols) varierar frÄn Är till Är, Àven om en del musik upprepas, och gudstjÀnsten avslutas med psalmen "Hark! The Herald Angels Sing". Serviceordningen för 2024 Àr följande:[23]

  • Första lĂ€sningen frĂ„n 1 Moseboken 3: 8–15, 17–19 (upplĂ€st av en körsĂ„ngare frĂ„n King's College)
    • Carol: "Adam lay ybounden" – text, 1400-talsengelska, moderniserad av Edith Rickert (1871–1938); musik av Matthew Martin
  • Andra lĂ€sningen frĂ„n 1 Moseboken 22:15–18 (lĂ€ses av en elev vid King's College)
    • Carol: "Nowell sing we now all and some" – text, anonym 1400-talsengelska; översatt av Rosanna Omitowuju; musik av Elizabeth Maconchy (1907–1994)
  • Tredje lĂ€sningen frĂ„n Jesaja 9:2, 6–7 (upplĂ€st av en medlem av personalen vid King's College)
  • FjĂ€rde lĂ€sningen frĂ„n Jesaja 11:1–4a, 6–9 (upplĂ€st av ledaren för koristerna i King's College)
  • Femte lĂ€sningen frĂ„n Lukasevangeliet 1:26–35, 38 (upplĂ€st av en medlem av King's College)
  • SjĂ€tte lĂ€sningen frĂ„n Lukasevangeliet 2:1–7 (upplĂ€st av vice borgmĂ€staren i Cambridge))
    • Carol: "Come all you faithful Christians" – text och musik, engelsk tradition; arrangerad av Christopher Robinson
    • Psalm: "While shepherds watched their flocks" – ord av Nahum Tate (1652–1715); melodi ('Winchester Old') arrangerad av George Kirbye (c. 1565–1634); descant av Nicholas Marston (död 1624)
  • Sjunde lĂ€sningen frĂ„n Lukasevangeliett 2:8–16 (upplĂ€st av musikdirektören vid King's College)
    • Carol: "Three Points of Light" – ord av Peter Cairns; musik av Grayston Ives (bestĂ€lld för 2024 Ă„rs tjĂ€nst)
    • Carol: "I Saw Three Ships" – ord och musik, traditionell engelska; arrangerad av Simon Preston (1938–2022)
  • Åttonde lĂ€sningen frĂ„n Matteusevangeliet 2:1–12 (upplĂ€st av vicerektorn vid King's College)
    • Carol: "Lullay, dear Jesus, my heart's only treasure" – ord, "LulajĆŒe, Jezununiu", polska, 1600-tal; översatt av Jan ÚliwiƄski (1884-1950); musik av Arnold Bax (1883–1953)
    • Carol: "Procedenti puero" – ord, engelska frĂ„n 1400-talet; musik av Peter Warlock (1894−1930)
  • Nionde lĂ€sningen frĂ„n Johannesevangeliet 1:1–14 (upplĂ€st av rektorn vid King's College)
  • Kollekt och vĂ€lsignelse
  • Frivilligt orgelspel
      • "In dulci jubilo, BWV 729" – musik av Johann Sebastian Bach
      • "Final" ur "Symfoni nr 6 h-moll, opus 59" – musik av Louis Vierne (1870–1937)

NÀrvaro vid gudstjÀnsten

[redigera | redigera wikitext]

Deltagande i evenemanget som hÄlls pÄ julafton Àr nu endast med biljett, av vilka mÄnga tilldelas genom offentlig omröstning; Standby-biljetter finns ocksÄ tillgÀngliga för dem som anmÀlt sig i omröstningen.[24] PÄ grund av gudstjÀnstens popularitet Àr efterfrÄgan pÄ platser betydligt större Àn antalet tillgÀngliga biljetter. Tidigare Är, nÀr det fanns biljetter tillgÀngliga vid dörren, började en del mÀnniskor köa kvÀllen innan,[25] men nu fÄr bara de med reservbiljetter stÄ i kön.[24]

  1. ↑ Dibble 2017, sid. 399.
  2. ↑ ”Christmas at the Cathedral”. Royal Cornwall Gazette (Falmouth). 20 december 1878. http://www.britishnewspaperarchive.co.uk/viewer/bl/0000180/18781220/039/0004. LĂ€st 18 augusti 2015.
  3. ↑ Alex Webb (24 December 2001), ”Choir that sings to the world”, BBC News, http://news.bbc.co.uk/1/hi/entertainment/arts/1703517.stm.
  4. 1 2 3 Gray, Christopher (29 November 2013). ”How Truro created Christmas musical history”. The Guardian. https://www.theguardian.com/music/musicblog/2013/nov/29/truro-nine-lessons-carols-christmas-history.
  5. 1 2 ”Nine Lessons and Carols”. www.trurocathedral.org.uk. https://www.trurocathedral.org.uk/history/nine-lessons-and-carols.
  6. ↑ ”Festival of Nine Lessons and Carols”. bbc.co.uk. 16 december 2005. https://www.bbc.co.uk/cornwall/content/articles/2005/12/16/faith_nine_lessons_feature.shtml.
  7. ↑ ”North Strand Church to Mark 100 Years of Nine Lessons and Carols”. dublin.anglican.org. United Dioceses of Dublin & Glendalough. 2014-12-24. https://dublin.anglican.org/news/2014/12/North-Strand-Church-to-Mark-100-Years-of-Nine-Lessons-and-Carols.
  8. ↑ ”CHRISTMAS CAROL SERVICE”. www.tcd.ie. Trinity College Dublin. 2014-12-24. https://www.tcd.ie/Chaplaincy/assets/pdf/Alumni-Carol-Service-2024.pdf.
  9. ↑ ”100th Annual Service of Lessons and Carols | Office of the Chaplains and Religious Life”. www.brown.edu. https://www.brown.edu/campus-life/spiritual-life/chaplains/upcoming-events/100th-annual-service-lessons-and-carols.
  10. 1 2 McGrath, Alister E. (2006) (pÄ engelska). Christianity: An Introduction. John Wiley & Sons. Sid. 293. ISBN 9781405108997. https://books.google.com/books?id=v26doW8jIyYC&q=Edward%20White%20Benson%20nine%20lessons%20archbishop%20of%20canterbury&pg=PT234.
  11. ↑ ”Spiritual Life at Groton”. Groton School. https://www.groton.org/student-life/spiritual-life.
  12. 1 2 3 4 5 Nine lessons and carols: History of the service, King's College Chapel, arkiverad frÄn ursprungsadressen den 20 oktober 2009, https://web.archive.org/web/20091020022105/http://www.kings.cam.ac.uk/choir/index.html, lÀst 9 mars 2008.
  13. ↑ ”In the Chapel: Carols”. King's College Cambridge. Arkiverad frĂ„n originalet den 15 oktober 2024. https://web.archive.org/web/20241015020404/https://www.kings.cam.ac.uk/archive-centre/online-resources/online-exhibitions/in-the-chapel-carols. LĂ€st 10 augusti 2025.
  14. ↑ Humphreys, Garry (20 May 2012). ”The Choir of King's College, Cambridge made world-famous by Boris Ord.”. www.semibrevity.com. https://www.semibrevity.com/2012/05/the-choir-of-king%E2%80%99s-college-cambridge-and-the-man-who-made-it-famous-part-1/.
  15. ↑ Coghlan, Alexandra (2016) (pĂ„ engelska). Carols From King's. Random House. Sid. 168. ISBN 9781473530515. https://books.google.com/books?id=vvmpCwAAQBAJ&q=boris+ord+nine+lessons+1954+televised&pg=PA168. LĂ€st 2 oktober 2019.
  16. ↑ Metzler, Natasha (9 juni 2009). ”New National Recording Registry entries announced”. Associated Press, San Francisco Chronicle. http://www.sfgate.com/cgi-bin/article.cgi?f=/n/a/2009/06/09/national/w124722D20.DTL&type=business. LĂ€st 17 mars 2017.[död lĂ€nk]
  17. ↑ History of A Festival of Nine Lessons and Carols, King's College, Cambridge, http://www.kings.cam.ac.uk/events/chapel-services/nine-lessons/history.html, lĂ€st 25 december 2010.
  18. ↑ ”Carols from King's”. BBC. https://www.bbc.co.uk/programmes/m000qrxc.
  19. ↑ ”Carols from King's to be sung in empty chapel for first time in a century” (pĂ„ engelska). The Guardian. 2020-11-29. http://www.theguardian.com/lifeandstyle/2020/nov/29/first-time-100-years-kings-carollers-coronavirus.
  20. ↑ ”Radio to broadcast recorded version of Christmas Eve service” (pĂ„ engelska). King's College Cambridge. https://www.kings.cam.ac.uk/news/2020/radio-broadcast-recorded-version-christmas-eve-service.
  21. ↑ Peter Kingston (21 December 2007), ”The world's greatest carol event”, The Guardian (EducationGuardian), http://education.guardian.co.uk/schools/story/0,,2231099,00.html.
  22. ↑ ”A Festival of Nine Lessons and Carols 2004”. King's College, Cambridge. University of Cambridge. Arkiverad frĂ„n originalet den 24 oktober 2014. https://web.archive.org/web/20141024073528/http://www.kings.cam.ac.uk/events/chapel-services/nine-lessons/order-service-2004.html. LĂ€st 10 augusti 2025.
  23. ↑ A Festival of Nine Lessons and Carols, Christmas Eve, 2024, Provost and Fellows of King's College, Cambridge, 24 December 2024, https://mediaspace.kings.cam.ac.uk/filestore/1/6/8_0c502f9048d8170/861_348d1720d920a78.pdf, lĂ€st 22 december 2024. For the songs sung in earlier years, see "List of carols performed at the Festival of Nine Lessons and Carols at King's College Chapel, Cambridge".
  24. 1 2 King's College, Cambridge, A Festival of Nine Lessons and Carols, Attending in Person.
  25. ↑ Hallows, Neil (22 December 2006). ”Queuing for King's”. BBC News. http://news.bbc.co.uk/1/hi/magazine/6202751.stm.

Tryckta kÀllor

[redigera | redigera wikitext]

Vidare lÀsning

[redigera | redigera wikitext]

Externa lÀnkar

[redigera | redigera wikitext]

Wikimedia Commons har media som rör Nine Lessons and Carols.