Edukira joan

Treia

Treia
Treia
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Markak
ProbintziaMaceratako probintzia
Izen ofizialaTreia
Jatorrizko izenaTreia
Posta kodea62010
ISTAT kodea043054
Geografia
Koordenatuak43°18′41″N 13°18′47″E / 43.311369°N 13.313053°E / 43.311369; 13.313053
Mapa
Azalera93,54 km²
Altitudea342 m
MugakideakAppignano, Cingoli, Macerata, Pollenza, San Severino Marche eta Tolentino
Demografia
Biztanleria9.013 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea96 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0733
Katastro kodeaL366
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaMC
Hizkuntza ofizialaitaliera
comune.treia.mc.it

Treia Italiako udalerri bat da. Maceratako probintzian kokatuta dago, Markak eskualdean. 9.013 biztanle ditu, 93,54 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Appignano, Cingoli, Macerata, Pollenza, San Severino Marche eta Tolentino.

BiztanleriaUrtea85009000950010.00010.50011.00011.5001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 4.532 gizon, 4.470 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.02
 
100+
 
0.04
0.13
 
95-99
 
0.47
1.32
 
90-94
 
2.04
2.74
 
85-89
 
4.00
2.91
 
80-84
 
4.81
4.59
 
75-79
 
5.10
6.33
 
70-74
 
5.77
6.93
 
65-69
 
7.20
7.59
 
60-64
 
8.08
7.92
 
55-59
 
7.25
7.11
 
50-54
 
7.87
6.69
 
45-49
 
7.05
6.00
 
40-44
 
5.17
6.69
 
35-39
 
5.77
5.60
 
30-34
 
4.94
5.47
 
25-29
 
4.81
5.23
 
20-24
 
4.52
4.99
 
15-19
 
4.07
4.83
 
10-14
 
4.05
3.77
 
5-9
 
3.38
3.13
 
0-4
 
3.60
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 5.083 etxebizitza zeuden: 3.540 (% 69,6) okupatuta eta 1.543 (% 30,4) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 79,7 jabetzan zeuden, % 12 alokairuan eta % 8,2 beste titulu batekin.

5.083etxebizitza (2021)
3.540okupatuak
1.543hutsik (% 30,4)

Erabilera (2021)

3.540
1.543
Okupatuak (3.540)Hutsik edo ez-okupatuak (1.543)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

79,7
12
8,2
Jabetzan (79,7)Alokairuan (12)Beste titulu batekin (8,2)

2024an 3.691 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.069 (% 29) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,4 kide zeuden.

3.691etxegune (2024)
1.069pertsona bakarrekoak (% 29)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.069
2 kide1.068
3 kide775
4 kide548
5 kide edo gehiago231

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]