Edukira joan

Seminara

Seminara
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Calabria
Italiako hiri metropolitarracittà metropolitana di Reggio Calabria
Izen ofizialaSeminara
Posta kodea89028
ISTAT kodea080086
HerriburuaSeminara
Geografia
Koordenatuak38°20′00″N 15°52′00″E / 38.3333°N 15.8667°E / 38.3333; 15.8667
Mapa
Azalera33,85 km²
Altitudea290 m
MugakideakPalmi, Bagnara Calabra, Melicuccà, Oppido Mamertina, Rizziconi, San Procopio eta Gioia Tauro
Demografia
Biztanleria2.455 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea73 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0966
Katastro kodeaI600
Sailkapen sismikoa1 (Handia)
MatrikulaRC
comune.seminara.rc.it

Seminara Italiako udalerri bat da. Reggio di Calabriako probintzian kokatuta dago, Calabria eskualdean. 2.455 biztanle ditu, 33,85 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Palmi, Bagnara Calabra, Melicuccà, Oppido Mamertina, Rizziconi, San Procopio eta Gioia Tauro.

BiztanleriaUrtea2000300040005000600070001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 1.223 gizon, 1.250 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.16
0.16
 
95-99
 
0.32
1.06
 
90-94
 
1.28
1.88
 
85-89
 
3.36
2.53
 
80-84
 
3.44
4.74
 
75-79
 
5.52
4.58
 
70-74
 
5.20
7.03
 
65-69
 
5.92
7.28
 
60-64
 
8.40
7.69
 
55-59
 
6.96
7.44
 
50-54
 
7.36
5.97
 
45-49
 
7.28
4.58
 
40-44
 
5.20
7.28
 
35-39
 
4.72
5.72
 
30-34
 
6.16
6.62
 
25-29
 
6.00
5.89
 
20-24
 
5.84
5.07
 
15-19
 
5.28
5.31
 
10-14
 
3.36
3.52
 
5-9
 
4.16
5.64
 
0-4
 
4.08
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 2.340 etxebizitza zeuden: 1.018 (% 43,5) okupatuta eta 1.322 (% 56,5) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 64,6 jabetzan zeuden, % 7,2 alokairuan eta % 28,2 beste titulu batekin.

2.340etxebizitza (2021)
1.018okupatuak
1.322hutsik (% 56,5)

Erabilera (2021)

1.018
1.322
Okupatuak (1.018)Hutsik edo ez-okupatuak (1.322)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

64,6
28,2
Jabetzan (64,6)Alokairuan (7,2)Beste titulu batekin (28,2)

2024an 1.056 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 373 (% 35,3) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,4 kide zeuden.

1.056etxegune (2024)
373pertsona bakarrekoak (% 35,3)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide373
2 kide273
3 kide183
4 kide144
5 kide edo gehiago83

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]