Edukira joan

Priverno

Priverno
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Lazio
ProbintziaLatinako probintzia
Izen ofizialaPriverno
Posta kodea04015
ISTAT kodea059019
HerriburuaPriverno
Geografia
Koordenatuak41°28′00″N 13°11′00″E / 41.4667°N 13.1833°E / 41.4667; 13.1833
Mapa
Azalera56,98 km²
Altitudea151 m
MugakideakMaenza, Pontinia, Prossedi, Roccagorga, Sezze, Sonnino eta Roccasecca dei Volsci
Demografia
Biztanleria13.735 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea241 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0773
Hiri senidetuakRoccasecca, Wallenhorst, Bruck an der Leitha, Bridgwater, Tullins, Municipality of Brda (en) Itzuli, Břeclav, Nový Bor, Uherské Hradiště eta Andrychów (en) Itzuli
Katastro kodeaG698
Sailkapen sismikoa3A  
MatrikulaLT
comune.priverno.latina.it

Priverno Italiako udalerri bat da. Latinako probintzian kokatuta dago, Lazio eskualdean. 13.735 biztanle ditu, 56,98 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Maenza, Pontinia, Prossedi, Roccagorga, Sezze, Sonnino eta Roccasecca dei Volsci.

BiztanleriaUrtea40006000800010.00012.00014.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 6.806 gizon, 6.888 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.06
0.21
 
95-99
 
0.20
0.93
 
90-94
 
1.44
2.35
 
85-89
 
3.16
3.17
 
80-84
 
3.82
4.72
 
75-79
 
6.00
5.08
 
70-74
 
5.39
6.70
 
65-69
 
6.91
6.98
 
60-64
 
7.83
7.58
 
55-59
 
7.87
7.63
 
50-54
 
7.65
7.04
 
45-49
 
6.66
6.70
 
40-44
 
6.23
6.19
 
35-39
 
5.84
5.61
 
30-34
 
5.05
5.70
 
25-29
 
4.59
5.33
 
20-24
 
4.82
5.27
 
15-19
 
4.91
5.00
 
10-14
 
4.62
4.36
 
5-9
 
3.82
3.45
 
0-4
 
3.15
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 7.533 etxebizitza zeuden: 5.460 (% 72,5) okupatuta eta 2.073 (% 27,5) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 76,3 jabetzan zeuden, % 12,7 alokairuan eta % 11 beste titulu batekin.

7.533etxebizitza (2021)
5.460okupatuak
2.073hutsik (% 27,5)

Erabilera (2021)

5.460
2.073
Okupatuak (5.460)Hutsik edo ez-okupatuak (2.073)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

76,3
12,7
11
Jabetzan (76,3)Alokairuan (12,7)Beste titulu batekin (11)

2024an 5.630 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.708 (% 30,3) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,4 kide zeuden.

5.630etxegune (2024)
1.708pertsona bakarrekoak (% 30,3)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.708
2 kide1.504
3 kide1.159
4 kide944
5 kide edo gehiago315

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]