Edukira joan

Pontassieve

Pontassieve
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Toscana
Italiako hiri metropolitarracittà metropolitana di Firenze
Izen ofizialaPontassieve
Posta kodea50065, 50060 eta 50069
ISTAT kodea048033
HerriburuaPontassieve
Geografia
Koordenatuak43°46′30″N 11°26′15″E / 43.775°N 11.4375°E / 43.775; 11.4375
Mapa
Azalera114,4 km²
Altitudea108 m
MugakideakBorgo San Lorenzo, Fiesole, Rignano sull'Arno, Vicchio, Bagno a Ripoli, Pelago, Rufina eta Dicomano
Demografia
Biztanleria20.198 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea177 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia055
Hiri senidetuakZnojmo, Saint-Genis-Laval, Griesheim, Tifariti (en) Itzuli eta Belém
Katastro kodeaG825
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaFI
comune.pontassieve.fi.it

Pontassieve Italiako udalerri bat da. Florentziako probintzian kokatuta dago, Toscana eskualdean. 20.198 biztanle ditu, 114,4 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Borgo San Lorenzo, Fiesole, Rignano sull'Arno, Vicchio, Bagno a Ripoli, Pelago, Rufina eta Dicomano.

BiztanleriaUrtea800010.00012.00014.00016.00018.00020.00022.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 9.933 gizon, 10.189 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.04
 
100+
 
0.08
0.28
 
95-99
 
0.64
1.12
 
90-94
 
1.91
2.80
 
85-89
 
4.15
3.85
 
80-84
 
4.60
6.49
 
75-79
 
7.07
5.86
 
70-74
 
6.80
6.46
 
65-69
 
7.03
7.38
 
60-64
 
7.61
7.86
 
55-59
 
7.95
7.52
 
50-54
 
7.52
6.49
 
45-49
 
6.44
5.36
 
40-44
 
5.26
5.40
 
35-39
 
4.98
5.18
 
30-34
 
4.09
5.44
 
25-29
 
4.35
5.24
 
20-24
 
4.35
5.35
 
15-19
 
4.84
4.50
 
10-14
 
4.30
3.90
 
5-9
 
3.33
3.49
 
0-4
 
2.72
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 10.346 etxebizitza zeuden: 8.976 (% 86,8) okupatuta eta 1.370 (% 13,2) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 78,5 jabetzan zeuden, % 16 alokairuan eta % 5,6 beste titulu batekin.

10.346etxebizitza (2021)
8.976okupatuak
1.370hutsik (% 13,2)

Erabilera (2021)

8.976
1.370
Okupatuak (8.976)Hutsik edo ez-okupatuak (1.370)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

78,5
16
Jabetzan (78,5)Alokairuan (16)Beste titulu batekin (5,6)

2024an 9.237 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 3.488 (% 37,8) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,2 kide zeuden.

9.237etxegune (2024)
3.488pertsona bakarrekoak (% 37,8)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide3.488
2 kide2.748
3 kide1.558
4 kide1.062
5 kide edo gehiago381

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]