Edukira joan

Policoro

Policoro
Policoro
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Basilicata
ProbintziaMaterako probintzia
Izen ofizialaPolicoro
Jatorrizko izenaPolicoro
Posta kodea75025
ISTAT kodea077021
HerriburuaPolicoro
Geografia
Koordenatuak40°12′00″N 16°40′00″E / 40.2°N 16.6667°E / 40.2; 16.6667
Mapa
Azalera67,66 km²
Altitudea34 m
MugakideakScanzano Jonico, Nova Siri, Rotondella eta Tursi
Demografia
Biztanleria17.832 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea264 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0835
Hiri senidetuakBănești (en) Itzuli
Katastro kodeaG786
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaMT
policoro.basilicata.it

Policoro Italiako udalerri bat da. Materako probintzian kokatuta dago, Basilicata eskualdean. 17.832 biztanle ditu, 67,66 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Scanzano Jonico, Nova Siri, Rotondella eta Tursi.

BiztanleriaUrtea030006000900012.00015.00018.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 8.720 gizon, 9.007 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.02
0.07
 
95-99
 
0.31
0.45
 
90-94
 
0.77
1.75
 
85-89
 
2.34
2.31
 
80-84
 
2.80
4.20
 
75-79
 
5.02
5.05
 
70-74
 
5.08
6.11
 
65-69
 
6.92
7.29
 
60-64
 
7.84
7.21
 
55-59
 
7.96
7.91
 
50-54
 
8.05
7.13
 
45-49
 
7.37
6.82
 
40-44
 
7.22
6.97
 
35-39
 
5.96
6.39
 
30-34
 
5.43
5.93
 
25-29
 
4.82
5.34
 
20-24
 
5.08
5.34
 
15-19
 
4.74
4.99
 
10-14
 
4.37
4.59
 
5-9
 
4.39
4.14
 
0-4
 
3.51
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 8.825 etxebizitza zeuden: 7.461 (% 84,5) okupatuta eta 1.364 (% 15,5) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 74,3 jabetzan zeuden, % 14,9 alokairuan eta % 10,8 beste titulu batekin.

8.825etxebizitza (2021)
7.461okupatuak
1.364hutsik (% 15,5)

Erabilera (2021)

7.461
1.364
Okupatuak (7.461)Hutsik edo ez-okupatuak (1.364)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

74,3
14,9
10,8
Jabetzan (74,3)Alokairuan (14,9)Beste titulu batekin (10,8)

2024an 7.860 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 2.941 (% 37,4) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,3 kide zeuden.

7.860etxegune (2024)
2.941pertsona bakarrekoak (% 37,4)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide2.941
2 kide1.947
3 kide1.499
4 kide1.117
5 kide edo gehiago356

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]