Edukira joan

Petrosino

Petrosino
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Eskualdea Sizilia
Free municipal consortiumlibero consorzio comunale di Trapani
Izen ofizialaPetrosino
Posta kodea91020
ISTAT kodea081024
Geografia
Koordenatuak37°42′46″N 12°29′59″E / 37.71271°N 12.49964°E / 37.71271; 12.49964
Mapa
Azalera45,28 km²
Altitudea16 m
MugakideakMarsala eta Mazara del Vallo
Demografia
Biztanleria7.903 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea175 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0923
Katastro kodeaM281
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaTP
comune.petrosino.tp.it

Petrosino Italiako udalerri bat da. Trapaniko probintzian kokatuta dago, Sizilia eskualdean. 7.903 biztanle ditu, 45,28 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Marsala eta Mazara del Vallo.

BiztanleriaUrtea20003000400050006000700080001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 4.051 gizon, 3.832 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.03
0.07
 
95-99
 
0.34
0.62
 
90-94
 
0.81
2.02
 
85-89
 
2.84
3.43
 
80-84
 
3.97
3.90
 
75-79
 
5.48
4.91
 
70-74
 
5.51
5.63
 
65-69
 
5.87
7.38
 
60-64
 
6.55
6.86
 
55-59
 
8.12
7.75
 
50-54
 
7.62
6.39
 
45-49
 
7.25
6.89
 
40-44
 
5.66
5.90
 
35-39
 
6.29
6.00
 
30-34
 
4.85
6.20
 
25-29
 
4.88
6.52
 
20-24
 
5.01
6.07
 
15-19
 
5.32
4.59
 
10-14
 
5.01
5.26
 
5-9
 
4.70
3.60
 
0-4
 
3.89
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 4.578 etxebizitza zeuden: 3.331 (% 72,8) okupatuta eta 1.247 (% 27,2) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 92,4 jabetzan zeuden, % 4,4 alokairuan eta % 3,2 beste titulu batekin.

4.578etxebizitza (2021)
3.331okupatuak
1.247hutsik (% 27,2)

Erabilera (2021)

3.331
1.247
Okupatuak (3.331)Hutsik edo ez-okupatuak (1.247)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

92,4
Jabetzan (92,4)Alokairuan (4,4)Beste titulu batekin (3,2)

2024an 3.423 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.222 (% 35,7) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,3 kide zeuden.

3.423etxegune (2024)
1.222pertsona bakarrekoak (% 35,7)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.222
2 kide908
3 kide595
4 kide515
5 kide edo gehiago183

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]