Edukira joan

Partinico

Partinico
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Eskualdea Sizilia
Italiako hiri metropolitarraPalermoko metropoli-hiria
Izen ofizialaPartinico
Posta kodea90047
ISTAT kodea082054
HerriburuaPartinico
Geografia
Koordenatuak38°03′00″N 13°07′00″E / 38.05°N 13.1167°E / 38.05; 13.1167
Mapa
Azalera108,06 km²
Altitudea175 m
MugakideakBalestrate, Borgetto, Carini, Monreale, Terrasini, Giardinello, Alcamo eta Trappeto
Demografia
Biztanleria30.674 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea284 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia091
Katastro kodeaG348
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaPA
comune.partinico.pa.it

Partinico Italiako udalerri bat da. Palermoko probintzian kokatuta dago, Sizilia eskualdean. 30.674 biztanle ditu, 108,06 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Balestrate, Borgetto, Carini, Monreale, Terrasini, Giardinello, Alcamo eta Trappeto.

BiztanleriaUrtea18.00020.00022.00024.00026.00028.00030.00032.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 15.369 gizon, 15.560 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.03
0.14
 
95-99
 
0.31
0.61
 
90-94
 
0.98
1.91
 
85-89
 
2.44
2.59
 
80-84
 
3.44
4.74
 
75-79
 
5.11
5.22
 
70-74
 
5.64
6.37
 
65-69
 
6.63
6.98
 
60-64
 
7.56
7.16
 
55-59
 
7.80
6.95
 
50-54
 
7.19
6.79
 
45-49
 
6.59
6.29
 
40-44
 
5.86
5.86
 
35-39
 
5.84
5.94
 
30-34
 
5.46
6.03
 
25-29
 
5.57
6.50
 
20-24
 
5.13
5.92
 
15-19
 
5.11
5.34
 
10-14
 
4.63
4.55
 
5-9
 
4.42
4.11
 
0-4
 
4.26
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 20.759 etxebizitza zeuden: 12.234 (% 58,9) okupatuta eta 8.525 (% 41,1) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 77 jabetzan zeuden, % 11 alokairuan eta % 12 beste titulu batekin.

20.759etxebizitza (2021)
12.234okupatuak
8.525hutsik (% 41,1)

Erabilera (2021)

12.234
8.525
Okupatuak (12.234)Hutsik edo ez-okupatuak (8.525)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

77
11
12
Jabetzan (77)Alokairuan (11)Beste titulu batekin (12)

2024an 12.812 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 4.120 (% 32,2) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,4 kide zeuden.

12.812etxegune (2024)
4.120pertsona bakarrekoak (% 32,2)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide4.120
2 kide3.516
3 kide2.438
4 kide2.024
5 kide edo gehiago714

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]