Edukira joan

Nuthetal

Nuthetal
hiri ez den Alemaniako komunitatea
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Brandenburgo
Rural district of BrandenburgPotsdam-Mittelmark
Posta kodea14558
Udalerri kodea12069454
Geografia
Koordenatuak52°20′55″N 13°06′15″E / 52.348626°N 13.104225°E / 52.348626; 13.104225
Mapa
Azalera47,56 km²
Altitudea34 m
MugakideakStahnsdorf eta Michendorf
Demografia
Biztanleria9.302 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 4.790 (%51,5) (%48,5) 4.512 alt_right
Dentsitatea196 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia033200, 033205
MatrikulaPM
nuthetal.de

Nuthetal Alemaniako udalerria da. Brandenburgo estatuan kokatuta dago, Potsdam-Mittelmark barrutian. Azken zentsuaren arabera 9.302 biztanle zituen 47,6 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 9.155 biztanle zituen: 4.460 gizonezko (% 48,7) eta 4.695 emakumezko (% 51,3); 100 emakumeko 95,0 gizonezko zeuden. Biztanleen % 18,0 18 urtetik beherakoak ziren eta % 24,6 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 2,7 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 38,9 ezkongabeak ziren eta % 48,0 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea87008800890090009100920093009400201020132016201920222025NuthetalBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 4.456 gizon, 4.705 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
9.85
 
75+
 
12.45
13.06
 
65-74
 
13.71
26.21
 
50-64
 
26.10
13.35
 
40-49
 
13.79
9.54
 
30-39
 
11.58
2.94
 
25-29
 
1.66
6.49
 
18-24
 
3.27
3.61
 
15-17
 
3.04
9.72
 
6-14
 
9.56
3.07
 
3-5
 
2.74
2.15
 
0-2
 
2.08
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 93,7ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 5,5k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 0,9k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 93,5 beraiek etorritakoak ziren eta % 6,1 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

8.574
Migrazio-jatorririk gabe (8.574)Migrazio-jatorri osoa (505)Migrazio-jatorri partziala (81)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 4.316 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (2.493, % 57,8) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 101,48 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 7,61 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 1,3 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 58,9 jabeak okupatzen zituzten.[3]

4.316etxebizitza
101,48 m²batez besteko azalera
7,61 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

2.493
1.738
Jabetzan (2.493)Alokairuan (1.738)Aisialdikoa (24)Hutsik (58)
% 1,3hutsik dauden tasa
% 58,9jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (1.070). Etxebizitza gehienak 1990-1999 artean eraiki ziren (1.854); eraikin guztien % 80,1 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (3.652 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra71
2 gela313
3 gela912
4 gela1.070
5 gela1.003
6 gela529
7 gela edo gehiago413

Eraikuntza garaia

1919 aurretik403
1919-1949560
1950-1959100
1960-1969115
1970-1979186
1980-1989237
1990-19991.854
2000-2009474
2010-2015265
2016 eta geroago122

Berogailu mota

3.652
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (271)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (213)Bloke-berogailua (Blockheizung) (114)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (3.652)Labe indibiduala (48)Berogailurik gabe (12)

Guztira 2.779 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (1.884, % 67,8). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (2.346).[3] Guztira 4.206 etxegune zeuden. Etxegune gehienak 2 pertsonakoak ziren (1.594, % 37,9). Etxegune motari dagokionez, gehienak bikotea, seme-alabarik gabe ziren (1.385, % 32,9).[4]

2.779bizitegi-eraikin
4.206etxegune

Eraikin mota

1.884
410
421
Etxe bakartua (1.884)Etxe atxikia (bikoitza) (410)Ilarako etxea (421)Bestelako eraikin mota (66)

Etxebizitza kopurua eraikineko

2.346
Etxebizitza bakarra (2.346)2 etxebizitza (189)3-6 etxebizitza (162)7-12 etxebizitza (72)13 etxebizitza edo gehiago (13)

Etxegunearen tamaina

1.343
1.594
659
461
Pertsona bakarra (1.343)2 pertsona (1.594)3 pertsona (659)4 pertsona (461)5 pertsona (111)6 pertsona (46)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]