Edukira joan

Neu-Isenburg

Neu-Isenburg
herria
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Hessen
Gobernu-eskualdeDarmstadt
Rural district of HesseLandkreis Offenbach
AlkateaDirk Gene Hagelstein
Posta kodea63263
Udalerri kodea06438009
Geografia
Koordenatuak50°03′21″N 8°41′50″E / 50.0558°N 8.6971°E / 50.0558; 8.6971
Mapa
Azalera24,29 km²
Altitudea130 m
MugakideakLangen, Mörfelden-Walldorf eta Dreieich
Demografia
Biztanleria38.236 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 19.387 (%50,7) (%49,3) 18.849 alt_right
Dentsitatea1.574 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia06102, 069
Hiri senidetuakWeida, Bad Vöslau, Andrézieux-Bouthéon, Veauche, Dacorum eta Chiusi
MatrikulaOF
neu-isenburg.de

Neu-Isenburg Alemaniako udalerria da. Hessen estatuan kokatuta dago, Offenbach barrutian. Azken zentsuaren arabera 38.236 biztanle zituen 24,3 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 36.531 biztanle zituen: 17.758 gizonezko (% 48,6) eta 18.773 emakumezko (% 51,4); 100 emakumeko 94,6 gizonezko zeuden. Biztanleen % 17,2 18 urtetik beherakoak ziren eta % 21,3 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 26,7 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 42,3 ezkongabeak ziren eta % 40,7 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea36.00036.50037.00037.50038.00038.50039.00039.5002014201620182020202220242026Neu-IsenburgBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 17.756 gizon, 18.776 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
9.21
 
75+
 
13.55
9.19
 
65-74
 
10.42
21.36
 
50-64
 
20.57
13.79
 
40-49
 
12.74
15.05
 
30-39
 
13.93
6.45
 
25-29
 
6.13
6.85
 
18-24
 
6.31
2.59
 
15-17
 
2.45
9.02
 
6-14
 
7.63
3.38
 
3-5
 
3.15
3.11
 
0-2
 
3.13
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 56,8ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 40,3k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 2,9k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 83,9 beraiek etorritakoak ziren eta % 16,1 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

20.736
14.722
Migrazio-jatorririk gabe (20.736)Migrazio-jatorri osoa (14.722)Migrazio-jatorri partziala (1.072)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 19.816 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (13.276, % 67,0) alokairuan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 81,9 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 9,48 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 3,5 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 31,2 jabeak okupatzen zituzten.[3]

19.816etxebizitza
81,9 m²batez besteko azalera
9,48 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

5.811
13.276
Jabetzan (5.811)Alokairuan (13.276)Aisialdikoa (32)Hutsik (699)
% 3,5hutsik dauden tasa
% 31,2jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 3 gela zituzten (6.037). Etxebizitza gehienak 1960-1969 artean eraiki ziren (6.404); eraikin guztien % 91,9 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (14.446 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra957
2 gela2.646
3 gela6.037
4 gela5.722
5 gela2.510
6 gela1.015
7 gela edo gehiago936

Eraikuntza garaia

1919 aurretik1.246
1919-19491.699
1950-19592.952
1960-19696.404
1970-19793.142
1980-19891.252
1990-19991.503
2000-2009726
2010-2015294
2016 eta geroago592

Berogailu mota

3.840
14.446
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (3.840)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (1.168)Bloke-berogailua (Blockheizung) (50)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (14.446)Labe indibiduala (101)Berogailurik gabe (212)

Guztira 5.423 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (2.164, % 39,9). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (2.710).[3] Guztira 18.618 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (9.162, % 49,2).[4]

5.423bizitegi-eraikin
18.618etxegune

Eraikin mota

2.164
1.205
1.905
Etxe bakartua (2.164)Etxe atxikia (bikoitza) (1.205)Ilarako etxea (1.905)Bestelako eraikin mota (150)

Etxebizitza kopurua eraikineko

2.710
689
1.270
526
Etxebizitza bakarra (2.710)2 etxebizitza (689)3-6 etxebizitza (1.270)7-12 etxebizitza (526)13 etxebizitza edo gehiago (229)

Etxegunearen tamaina

9.162
4.763
2.220
1.621
Pertsona bakarra (9.162)2 pertsona (4.763)3 pertsona (2.220)4 pertsona (1.621)5 pertsona (550)6 pertsona (299)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]