Edukira joan

Monasterace

Monasterace
Monasterace
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Calabria
Italiako hiri metropolitarracittà metropolitana di Reggio Calabria
Izen ofizialaMonasterace
Jatorrizko izenaMonasterace
Posta kodea89040
ISTAT kodea080052
HerriburuaMonasterace
Geografia
Koordenatuak38°27′13″N 16°33′11″E / 38.4536°N 16.5531°E / 38.4536; 16.5531
Mapa
Azalera15,73 km²
Altitudea138 m
MugakideakStilo eta Guardavalle
Demografia
Biztanleria3.303 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea210 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0964
Katastro kodeaF324
Sailkapen sismikoa1 (Handia)
MatrikulaRC
comune.monasterace.rc.it

Monasterace Italiako udalerri bat da. Reggio di Calabriako probintzian kokatuta dago, Calabria eskualdean. 3.303 biztanle ditu, 15,73 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Stilo eta Guardavalle.

BiztanleriaUrtea50010001500200025003000350040001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 1.637 gizon, 1.597 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.13
0.06
 
95-99
 
0.38
0.49
 
90-94
 
1.57
1.65
 
85-89
 
2.88
2.63
 
80-84
 
3.07
5.13
 
75-79
 
5.01
6.90
 
70-74
 
5.82
7.39
 
65-69
 
8.83
7.15
 
60-64
 
8.20
6.23
 
55-59
 
7.95
6.60
 
50-54
 
7.08
6.54
 
45-49
 
6.57
7.27
 
40-44
 
6.20
6.78
 
35-39
 
6.14
6.60
 
30-34
 
5.01
5.93
 
25-29
 
4.38
5.31
 
20-24
 
4.07
5.44
 
15-19
 
5.26
4.52
 
10-14
 
4.13
4.15
 
5-9
 
3.57
3.24
 
0-4
 
3.76
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 2.791 etxebizitza zeuden: 1.483 (% 53,1) okupatuta eta 1.308 (% 46,9) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 70,4 jabetzan zeuden, % 15,2 alokairuan eta % 14,3 beste titulu batekin.

2.791etxebizitza (2021)
1.483okupatuak
1.308hutsik (% 46,9)

Erabilera (2021)

1.483
1.308
Okupatuak (1.483)Hutsik edo ez-okupatuak (1.308)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

70,4
15,2
14,3
Jabetzan (70,4)Alokairuan (15,2)Beste titulu batekin (14,3)

2024an 1.529 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 648 (% 42,4) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,1 kide zeuden.

1.529etxegune (2024)
648pertsona bakarrekoak (% 42,4)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide648
2 kide398
3 kide232
4 kide189
5 kide edo gehiago62

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]