Edukira joan

Melfi

Melfi
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Basilicata
ProbintziaPotenzako probintzia
Izen ofizialaMelfi
Posta kodea85025
ISTAT kodea076048
HerriburuaMelfi
Geografia
Koordenatuak40°59′47″N 15°39′21″E / 40.9964°N 15.6558°E / 40.9964; 15.6558
Mapa
Azalera206,23 km²
Altitudea513 m
MugakideakAquilonia, Ascoli Satriano, Lacedonia, Lavello, Rapolla, Rionero in Vulture, Candela, Monteverde eta Rocchetta Sant'Antonio
Demografia
Biztanleria17.092 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea83 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0972
Katastro kodeaF104
Sailkapen sismikoa1 (Handia)
MatrikulaPZ
comune.melfi.pz.it

Melfi Italiako udalerri bat da. Potenzako probintzian kokatuta dago, Basilicata eskualdean. 17.092 biztanle ditu, 206,23 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Aquilonia, Ascoli Satriano, Lacedonia, Lavello, Rapolla, Rionero in Vulture, Candela, Monteverde eta Rocchetta Sant'Antonio.

BiztanleriaUrtea800010.00012.00014.00016.00018.00020.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 8.327 gizon, 8.477 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.01
 
100+
 
0.07
0.23
 
95-99
 
0.48
0.53
 
90-94
 
1.50
1.54
 
85-89
 
2.56
2.01
 
80-84
 
2.45
3.72
 
75-79
 
4.38
5.24
 
70-74
 
4.91
6.69
 
65-69
 
6.95
8.00
 
60-64
 
8.19
7.91
 
55-59
 
8.52
7.61
 
50-54
 
7.64
6.88
 
45-49
 
6.23
6.17
 
40-44
 
5.69
6.67
 
35-39
 
6.13
6.35
 
30-34
 
5.86
5.93
 
25-29
 
5.30
5.78
 
20-24
 
5.50
5.63
 
15-19
 
4.95
4.78
 
10-14
 
4.44
4.84
 
5-9
 
4.57
3.48
 
0-4
 
3.69
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 8.951 etxebizitza zeuden: 6.857 (% 76,6) okupatuta eta 2.094 (% 23,4) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 79,8 jabetzan zeuden, % 12,8 alokairuan eta % 7,4 beste titulu batekin.

8.951etxebizitza (2021)
6.857okupatuak
2.094hutsik (% 23,4)

Erabilera (2021)

6.857
2.094
Okupatuak (6.857)Hutsik edo ez-okupatuak (2.094)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

79,8
12,8
Jabetzan (79,8)Alokairuan (12,8)Beste titulu batekin (7,4)

2024an 7.071 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 2.338 (% 33,1) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,4 kide zeuden.

7.071etxegune (2024)
2.338pertsona bakarrekoak (% 33,1)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide2.338
2 kide1.814
3 kide1.336
4 kide1.195
5 kide edo gehiago388

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]