Edukira joan

Lierna

Lierna
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Lombardia
ProbintziaLeccoko probintzia
Posta kodea23827
ISTAT kodea097043
Geografia
Koordenatuak45°57′29″N 9°18′18″E / 45.9581°N 9.3051°E / 45.9581; 9.3051
Mapa
Azalera11,24 km²
Altitudea202 m
MugakideakMandello del Lario, Oliveto Lario, Esino Lario eta Varenna
Demografia
Biztanleria2.149 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea191 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0341
Katastro kodeaE581
Sailkapen sismikoa4 (Oso txikia)
MatrikulaLC
comune.lierna.lc.it

Lierna Italiako udalerri bat da. Leccoko probintzian kokatuta dago, Lombardia eskualdean. 2.149 biztanle ditu, 11,24 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Mandello del Lario, Oliveto Lario, Esino Lario eta Varenna.

BiztanleriaUrtea600900120015001800210024001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 1.071 gizon, 1.040 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.10
0.19
 
95-99
 
0.10
0.84
 
90-94
 
1.92
1.87
 
85-89
 
3.37
3.36
 
80-84
 
3.27
4.30
 
75-79
 
6.54
6.82
 
70-74
 
5.38
6.44
 
65-69
 
7.21
8.96
 
60-64
 
8.65
8.40
 
55-59
 
9.42
8.68
 
50-54
 
7.60
7.94
 
45-49
 
7.12
5.04
 
40-44
 
5.58
4.30
 
35-39
 
4.33
6.07
 
30-34
 
4.71
6.54
 
25-29
 
4.90
4.76
 
20-24
 
5.48
4.01
 
15-19
 
4.33
4.86
 
10-14
 
3.56
3.36
 
5-9
 
3.46
3.27
 
0-4
 
2.98
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 2.031 etxebizitza zeuden: 1.016 (% 50) okupatuta eta 1.015 (% 50) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 79,6 jabetzan zeuden, % 13,7 alokairuan eta % 6,7 beste titulu batekin.

2.031etxebizitza (2021)
1.016okupatuak
1.015hutsik (% 50)

Erabilera (2021)

1.016
1.015
Okupatuak (1.016)Hutsik edo ez-okupatuak (1.015)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

79,6
13,7
Jabetzan (79,6)Alokairuan (13,7)Beste titulu batekin (6,7)

2024an 1.026 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 430 (% 41,9) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,1 kide zeuden.

1.026etxegune (2024)
430pertsona bakarrekoak (% 41,9)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide430
2 kide291
3 kide160
4 kide107
5 kide edo gehiago38

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]