Edukira joan

Lecco

Lecco
Lecco
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Lombardia
ProbintziaLeccoko probintzia
AlkateaMauro Gattinoni (en) Itzuli
Izen ofizialaLecco
Jatorrizko izenaLecco
Posta kodea23900
ISTAT kodea097042
Geografia
Koordenatuak45°51′12″N 9°23′26″E / 45.85334°N 9.39048°E / 45.85334; 9.39048
Mapa
Azalera45,14 km²
Altitudea216 m eta 211 m
MugakideakErve, Galbiate, Garlate, Vercurago, Mandello del Lario, Malgrate, Morterone, Pescate, Valmadrera, Abbadia Lariana, Ballabio eta Brumano
Demografia
Biztanleria46.871 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea1.038 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0341
Hiri senidetuakIgualada, Mâcon, Overijse, Szombathely, Mytistxi eta Vidin
Katastro kodeaE507
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaLC
comune.lecco.it

Lecco Italiako udalerri bat da. Leccoko probintzian kokatuta dago, Lombardia eskualdean. 46.871 biztanle ditu, 45,14 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Erve, Galbiate, Garlate, Vercurago, Mandello del Lario, Malgrate, Morterone, Pescate, Valmadrera, Abbadia Lariana, Ballabio eta Brumano.

BiztanleriaUrtea10.00020.00030.00040.00050.00060.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 22.798 gizon, 24.528 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.01
 
100+
 
0.08
0.29
 
95-99
 
0.66
1.05
 
90-94
 
2.07
2.64
 
85-89
 
4.35
3.42
 
80-84
 
4.76
5.00
 
75-79
 
5.76
5.37
 
70-74
 
5.86
6.28
 
65-69
 
6.49
7.76
 
60-64
 
7.61
8.09
 
55-59
 
8.02
7.79
 
50-54
 
7.54
5.84
 
45-49
 
6.18
5.61
 
40-44
 
5.30
5.92
 
35-39
 
5.17
6.22
 
30-34
 
5.30
6.04
 
25-29
 
5.06
5.59
 
20-24
 
4.99
5.35
 
15-19
 
4.67
4.50
 
10-14
 
4.00
3.87
 
5-9
 
3.16
3.34
 
0-4
 
2.98
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 26.860 etxebizitza zeuden: 21.435 (% 79,8) okupatuta eta 5.425 (% 20,2) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 73,9 jabetzan zeuden, % 20,9 alokairuan eta % 5,2 beste titulu batekin.

26.860etxebizitza (2021)
21.435okupatuak
5.425hutsik (% 20,2)

Erabilera (2021)

21.435
5.425
Okupatuak (21.435)Hutsik edo ez-okupatuak (5.425)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

73,9
20,9
Jabetzan (73,9)Alokairuan (20,9)Beste titulu batekin (5,2)

2024an 22.245 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 9.336 (% 42) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,1 kide zeuden.

22.245etxegune (2024)
9.336pertsona bakarrekoak (% 42)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide9.336
2 kide6.167
3 kide3.311
4 kide2.470
5 kide edo gehiago961

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]