Edukira joan

Le Lamentin

Le Lamentin
Le Lamentin
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Eskualdea Martinika
AlkateaDavid Zobda (en) Itzuli
Izen ofizialaLe Lamentin
Jatorrizko izenaLe Lamentin
Posta kodea97232
Geografia
Koordenatuak14°36′55″N 61°00′07″W / 14.6153°N 61.0019°W / 14.6153; -61.0019
Mapa
Azalera62,32 km²
MugakideakDucos, Fort-de-France, Le François, Gros-Morne, Le Robert eta Saint-Joseph
Demografia
Biztanleria39.400 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 21.709 (%55,2) (%44,8) 17.635 alt_right
Dentsitatea632 bizt/km²
Informazio gehigarria
Hiri senidetuakKumasi
Hizkuntza ofizialafrantses
mairie-lelamentin.fr

Le Lamentin[1] (Lanmantin) Frantziar Karibeko itsasoz haraindiko Martinika lurraldeko hiria da. Halaber, Karibeko hiririk garrantzitsuenetariko bat da.

Hiria Fort-de-France - Aimé Césaire aireportuak zerbitzatzen du.

    Datu klimatikoak (Le Lamentin (1981–2010 bataz-bestekoak, muturrekoak 1953–egun))    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Erregistraturiko tenperatura maximoa (°C) 32.1 32.9 34.4 34.1 33.7 33.7 32.8 34.2 34.6 35.4 33.9 32.1 35.4
Batez besteko tenperatura maximoa (°C) 28.8 28.9 29.4 30.2 30.7 30.7 30.7 31.2 31.4 31.1 30.3 29.5 30.2
Batez besteko tenperatura (ºC) 25.5 25.4 25.8 26.5 27.4 27.8 27.7 27.8 27.6 27.3 26.8 26.0 26.8
Batez besteko tenperatura minimoa (°C) 22.1 21.8 22.1 22.9 24.0 24.8 24.8 24.4 23.9 23.5 23.2 22.6 23.3
Erregistraturiko tenperatura minimoa (°C) 14.2 14.6 16.1 16.6 18.7 20.2 20.1 19.9 19.0 19.1 17.2 14.1 14.1
Pilatutako prezipitazioa (mm) 120.6 83.1 83.2 105.9 134.5 174.5 206.9 258.0 225.4 279.3 278.8 144.7 2094.9
Prezipitazio egunak (≥ 1.0 mm) 18.80 14.10 13.70 12.17 13.17 17.77 20.53 20.43 19.20 19.57 19.73 18.60 207.77
Eguzki orduak 181.4 196.7 229.5 212.2 203.5 192.1 202.3 224.3 210.3 191.0 178.9 178.5 2400.6
Iturria: Météo-France[2][3][4]

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Ducos, Fort-de-France, Le François, Gros-Morne, Le Robert eta Saint-Joseph.

BiztanleriaUrtea15.00020.00025.00030.00035.00040.00045.00019601970198019902000201020202030BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 17.635 gizon, 21.709 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.23
 
95+
 
0.28
0.26
 
90-94
 
0.96
1.45
 
85-89
 
1.87
2.18
 
80-84
 
2.62
3.52
 
75-79
 
3.36
4.25
 
70-74
 
4.65
5.36
 
65-69
 
5.45
8.22
 
60-64
 
7.49
8.85
 
55-59
 
8.38
7.67
 
50-54
 
8.79
6.45
 
45-49
 
7.46
4.84
 
40-44
 
5.52
5.20
 
35-39
 
6.53
5.54
 
30-34
 
6.56
4.92
 
25-29
 
5.29
4.99
 
20-24
 
4.13
7.36
 
15-19
 
5.62
6.81
 
10-14
 
5.20
6.50
 
5-9
 
5.22
5.40
 
0-4
 
4.62
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[5].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Le Lamentin udalerrian 38.774 biztanle zeuden eta 18.872 elkarbizitza unitate[oh 1], hau da, 2,05 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 40,9), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren gainetik (% 39,2).[7]

38.774biztanle
18.872elkarbizitza-unitate
2,05lagun elkarbizitza-unitateko
10.985familia
Udalerria
% 17
% 17
% 23
% 41
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 10.985 familia zeuden, eta horien artean guraso bakarreko familiak ziren ugarienak (4.578). Guraso bakarreko 4.578 familietatik 4.033etan ama zen guraso bakarra. 4.990 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 3.301k seme-alaba bakarra zuten etxean, 1.969k bi, eta 723k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 3.165 bikoteetatik 350tan (% 11,1) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[7]

3.242
3.165
4.578
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean4.990
Seme-alaba bat3.301
Bi seme-alaba1.969
Hiru seme-alaba522
Lau edo gehiago201

15 urte edo gehiago zituzten 32.798 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 2,7 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 45,3. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 65-79 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 51,3).[7]

Bakarrik bizi da
15-24% 3
25-39% 17
40-54% 20
55-64% 32
65-79% 36
80 +% 45
Bikotean bizi da
15-24% 4
25-39% 37
40-54% 48
55-64% 48
65-79% 51
80 +% 31

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 29,7 ezkonduta zegoen, eta beste % 10,0 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 8,8 izatezko bikotean eta % 1,2 PACS bidez lotuta). % 50,9 ezkongabeak ziren, % 4,3 alargunak eta % 5,1 dibortziatuak.[7]

Ezkongabea% 50,9
Ezkonduta% 29,7
Izatezko bikotean% 8,8
Dibortziatuta% 5,1
Alarguna% 4,3
PACS bidez lotuta% 1,2

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 24,6), enplegatuak (% 20,9), erdi-mailako lanbideak (% 18,3), eskulangileak (% 12,8). Talde nagusia (erretiratuak, % 24,6) Martinika departamenduko batez bestekoaren (% 29,4) azpitik dago. 47 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,2).[7]

Udalerria
% 9
% 18
% 21
% 13
% 25
Martinika
% 15
% 21
% 12
% 29
% 9
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 22.694 etxebizitza zeuden. Horietatik 18.766 egoitza nagusi ziren, 360 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 3.567 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (11.631), eta apartamentuak gutxi ziren (10.920). Egoitza nagusietatik 9.134 beren jabearen bizilekuak ziren, 8.167 alokairuan zeuden, 4.104 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 1.466 doan lagata.[8]

22.694etxebizitza
18.766egoitza nagusi
11.631etxe
10.920apartamentu

Etxebizitza multzoa

18.766
3.567
Egoitza nagusia (18.766)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (360)Hutsik (3.567)

Etxe mota

11.631
10.920
Etxea (11.631)Apartamentua (10.920)

Jabetza egoera

9.134
8.167
4.104
Jabeak (9.134)Alokairuan (8.167)HLM (4.104)Doan lagata (1.466)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1991-2005 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (6.799).[8]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik47
1919-1945287
1946-19701.542
1971-19905.532
1991-20056.799
2006-20204.012

Egoitza nagusien artean gehienek 4 gela zituzten (6.545). 11.515 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 9.863 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 5.054tan bi edo gehiago.[8]

Gela kopurua

1 gela350
2 gela2.477
3 gela6.255
4 gela6.545
5 gela edo gehiago3.139

Berogailu mota

Aparkalekua eta ibilgailuak

11.515aparkalekua
9.863ibilgailu 1
5.054ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 25.259 biztanleetatik 19.213 aktibo ziren (% 76,1), horietako 16.188 lanean (% 64,1) eta 3.025 langabezian (aktiboen % 15,7).

25.25915-64 urteko biztanle
% 76,1aktibo
% 64,1lanean
% 15,7langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 36,7
25-54 urte% 89,6
55-64 urte% 72,3
Gizonak% 76,5
Emakumeak% 75,7

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 28,9
BEPC, brebeta% 22,8
CAP-BEP% 19,5
Batxilergoa% 17,6
Goi-mailako +2% 9,2
Goi-mailako +3/4% 8,7
Goi-mailako +5% 5,8

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 15,7). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

6.046 ez-aktibotik 2.597 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 43,0), 831 erretiraturik zeuden (% 13,7) eta 2.618 bestelako ez-aktibo ziren (% 43,3).

Ez-aktiboak

% 43
% 14
% 43
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 2]

% 8
% 15
% 30
% 31
% 16
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 26.652 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 16.188 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 3]

26.652enplegu udalerrian
% 88,5soldatapeko
% 11,5ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

ezin izan da datu-orria kargatu: FILOSOFI - Martinique - 2023.tab

ezin izan da datu-orria kargatu: FILOSOFI - Martinique - 2023.tab

Hiri senidetuak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  2. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  3. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ Berria. Estilo Liburua. .
  2. ↑ (Frantsesez) Météo-France. Données climatiques de la station de Lamentin. .
  3. ↑ (Frantsesez) Météo-France. Climat Martinique. .
  4. ↑ (Frantsesez) Météo-France. Lamentin–Aero (971). in: Fiche Climatologique: Statistiques 1981–2010 et records..
  5. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  6. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  7. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  8. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Frantzia
Artikulu hau Frantziako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.