Edukira joan

Landriano

Landriano
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Lombardia
ProbintziaPaviako probintzia
Izen ofizialaLandriano
Posta kodea27015
ISTAT kodea018078
HerriburuaLandriano
Geografia
Koordenatuak45°19′00″N 9°16′00″E / 45.3167°N 9.2667°E / 45.3167; 9.2667
Mapa
Azalera15,59 km²
Altitudea88 m
MugakideakBascapè, Siziano, Torrevecchia Pia, Carpiano eta Vidigulfo
Demografia
Biztanleria6.495 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea417 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0382
Katastro kodeaE437
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaPV
comune.landriano.pv.it

Landriano Italiako udalerri bat da. Paviako probintzian kokatuta dago, Lombardia eskualdean. 6.495 biztanle ditu, 15,59 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Bascapè, Siziano, Torrevecchia Pia, Carpiano eta Vidigulfo.

BiztanleriaUrtea2000300040005000600070001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 3.293 gizon, 3.258 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.03
 
95-99
 
0.15
0.55
 
90-94
 
1.10
1.31
 
85-89
 
2.39
2.37
 
80-84
 
2.92
3.95
 
75-79
 
5.00
4.28
 
70-74
 
5.10
5.68
 
65-69
 
5.89
7.56
 
60-64
 
6.97
7.90
 
55-59
 
6.91
9.60
 
50-54
 
8.62
9.02
 
45-49
 
7.49
6.16
 
40-44
 
6.72
5.19
 
35-39
 
5.59
5.47
 
30-34
 
5.49
5.38
 
25-29
 
4.60
5.53
 
20-24
 
4.79
5.71
 
15-19
 
6.17
5.98
 
10-14
 
6.05
4.98
 
5-9
 
4.39
3.37
 
0-4
 
3.65
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 3.002 etxebizitza zeuden: 2.717 (% 90,5) okupatuta eta 285 (% 9,5) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 78,2 jabetzan zeuden, % 16,5 alokairuan eta % 5,3 beste titulu batekin.

3.002etxebizitza (2021)
2.717okupatuak
285hutsik (% 9,5)

Erabilera (2021)

2.717
285
Okupatuak (2.717)Hutsik edo ez-okupatuak (285)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

78,2
16,5
Jabetzan (78,2)Alokairuan (16,5)Beste titulu batekin (5,3)

2024an 2.870 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.005 (% 35) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,3 kide zeuden.

2.870etxegune (2024)
1.005pertsona bakarrekoak (% 35)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.005
2 kide782
3 kide532
4 kide396
5 kide edo gehiago155

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]