Edukira joan

Cupramontana

Cupramontana
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Markak
ProbintziaAnconako probintzia
Izen ofizialaCupramontana
Posta kodea60034
ISTAT kodea042016
HerriburuaCupramontana
Geografia
Koordenatuak43°26′46″N 13°07′03″E / 43.445981°N 13.117369°E / 43.445981; 13.117369
Mapa
Azalera27,4 km²
Altitudea505 m
MugakideakApiro, Maiolati Spontini, Mergo, Rosora, San Paolo di Jesi, Serra San Quirico, Staffolo eta Monte Roberto
Demografia
Biztanleria4.364 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea159 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0731
Hiri senidetuakGessopalena
Katastro kodeaD211
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaAN
comune.cupramontana.an.it

Cupramontana Italiako udalerri bat da. Anconako probintzian kokatuta dago, Markak eskualdean. 4.364 biztanle ditu, 27,4 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Apiro, Maiolati Spontini, Mergo, Rosora, San Paolo di Jesi, Serra San Quirico, Staffolo eta Monte Roberto.

BiztanleriaUrtea40004500500055006000650070001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 2.130 gizon, 2.191 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.05
0.09
 
95-99
 
0.50
1.13
 
90-94
 
2.88
2.63
 
85-89
 
4.47
3.66
 
80-84
 
4.66
4.74
 
75-79
 
5.84
6.85
 
70-74
 
6.44
7.09
 
65-69
 
7.30
7.14
 
60-64
 
7.80
7.75
 
55-59
 
6.80
7.93
 
50-54
 
8.17
6.95
 
45-49
 
6.12
5.73
 
40-44
 
6.12
5.40
 
35-39
 
4.88
4.93
 
30-34
 
4.52
5.16
 
25-29
 
4.02
6.06
 
20-24
 
3.88
5.16
 
15-19
 
4.61
4.51
 
10-14
 
4.15
3.71
 
5-9
 
3.10
3.38
 
0-4
 
3.70
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 2.978 etxebizitza zeuden: 1.906 (% 64) okupatuta eta 1.072 (% 36) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 79,8 jabetzan zeuden, % 13,1 alokairuan eta % 7 beste titulu batekin.

2.978etxebizitza (2021)
1.906okupatuak
1.072hutsik (% 36)

Erabilera (2021)

1.906
1.072
Okupatuak (1.906)Hutsik edo ez-okupatuak (1.072)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

79,8
13,1
Jabetzan (79,8)Alokairuan (13,1)Beste titulu batekin (7)

2024an 1.948 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 744 (% 38,2) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,2 kide zeuden.

1.948etxegune (2024)
744pertsona bakarrekoak (% 38,2)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide744
2 kide523
3 kide324
4 kide270
5 kide edo gehiago87

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]