Edukira joan

Cotronei

Cotronei
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Calabria
ProbintziaCrotonako probintzia
Izen ofizialaCotronei
Posta kodea88836
ISTAT kodea101009
HerriburuaCotronei
Geografia
Koordenatuak39°10′00″N 16°47′00″E / 39.1667°N 16.7833°E / 39.1667; 16.7833
Mapa
Azalera79,2 km²
Altitudea502 m
MugakideakCaccuri, Petilia Policastro, Roccabernarda, San Giovanni in Fiore, Taverna eta Aprigliano
Demografia
Biztanleria5.252 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea66 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0962
Katastro kodeaD123
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaKR
comunecotronei.gov.it

Cotronei Italiako udalerri bat da. Crotonako probintzian kokatuta dago, Calabria eskualdean. 5.252 biztanle ditu, 79,2 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Caccuri, Petilia Policastro, Roccabernarda, San Giovanni in Fiore, Taverna eta Aprigliano.

BiztanleriaUrtea1000200030004000500060001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 2.501 gizon, 2.567 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.04
 
100+
 
0.08
0.20
 
95-99
 
0.58
0.76
 
90-94
 
1.25
1.68
 
85-89
 
3.08
2.40
 
80-84
 
3.74
4.32
 
75-79
 
5.06
6.12
 
70-74
 
5.69
6.84
 
65-69
 
7.83
8.20
 
60-64
 
7.28
8.24
 
55-59
 
8.53
6.92
 
50-54
 
7.48
6.44
 
45-49
 
6.27
6.44
 
40-44
 
6.23
5.96
 
35-39
 
5.65
5.60
 
30-34
 
4.91
5.04
 
25-29
 
4.13
5.56
 
20-24
 
5.30
5.28
 
15-19
 
5.03
4.80
 
10-14
 
4.56
4.88
 
5-9
 
4.71
4.32
 
0-4
 
2.61
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 5.896 etxebizitza zeuden: 2.364 (% 40,1) okupatuta eta 3.532 (% 59,9) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 79,8 jabetzan zeuden, % 7,4 alokairuan eta % 12,8 beste titulu batekin.

5.896etxebizitza (2021)
2.364okupatuak
3.532hutsik (% 59,9)

Erabilera (2021)

2.364
3.532
Okupatuak (2.364)Hutsik edo ez-okupatuak (3.532)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

79,8
12,8
Jabetzan (79,8)Alokairuan (7,4)Beste titulu batekin (12,8)

2024an 2.422 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.016 (% 41,9) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,1 kide zeuden.

2.422etxegune (2024)
1.016pertsona bakarrekoak (% 41,9)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.016
2 kide637
3 kide418
4 kide268
5 kide edo gehiago83

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]