Edukira joan

Cetraro

Cetraro
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Calabria
ProbintziaCosenzako probintzia
Izen ofizialaCetraro
Posta kodea87022
ISTAT kodea078040
HerriburuaCetraro
Geografia
Koordenatuak39°30′N 15°57′E / 39.5°N 15.95°E / 39.5; 15.95
Mapa
Azalera66,14 km²
Altitudea120 m
MugakideakAcquappesa, Bonifati, Fagnano Castello, Guardia Piemontese, Malvito eta Sant'Agata di Esaro
Demografia
Biztanleria9.391 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea142 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0982
Hiri senidetuakVenosa eta Acri
Katastro kodeaC588
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaCS
comune.cetraro.cs.it

Cetraro Italiako udalerri bat da. Cosenzako probintzian kokatuta dago, Calabria eskualdean. 9.391 biztanle ditu, 66,14 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Acquappesa, Bonifati, Fagnano Castello, Guardia Piemontese, Malvito eta Sant'Agata di Esaro.

BiztanleriaUrtea600070008000900010.00011.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 4.498 gizon, 4.661 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.06
0.16
 
95-99
 
0.45
0.84
 
90-94
 
1.48
2.27
 
85-89
 
3.00
3.11
 
80-84
 
3.58
5.45
 
75-79
 
6.93
6.74
 
70-74
 
7.14
7.67
 
65-69
 
7.94
7.80
 
60-64
 
7.94
7.03
 
55-59
 
7.40
7.45
 
50-54
 
7.34
6.83
 
45-49
 
7.25
6.49
 
40-44
 
6.31
5.76
 
35-39
 
5.49
5.20
 
30-34
 
4.42
4.56
 
25-29
 
3.86
5.20
 
20-24
 
4.40
5.67
 
15-19
 
4.38
5.31
 
10-14
 
3.95
3.58
 
5-9
 
3.78
2.89
 
0-4
 
2.90
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 7.716 etxebizitza zeuden: 4.313 (% 55,9) okupatuta eta 3.403 (% 44,1) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 81,5 jabetzan zeuden, % 6,5 alokairuan eta % 11,9 beste titulu batekin.

7.716etxebizitza (2021)
4.313okupatuak
3.403hutsik (% 44,1)

Erabilera (2021)

4.313
3.403
Okupatuak (4.313)Hutsik edo ez-okupatuak (3.403)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

81,5
11,9
Jabetzan (81,5)Alokairuan (6,5)Beste titulu batekin (11,9)

2024an 4.474 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.894 (% 42,3) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,1 kide zeuden.

4.474etxegune (2024)
1.894pertsona bakarrekoak (% 42,3)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.894
2 kide1.217
3 kide727
4 kide499
5 kide edo gehiago137

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]