Edukira joan

Castelvetrano

Castelvetrano
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Eskualdea Sizilia
Free municipal consortiumlibero consorzio comunale di Trapani
Posta kodea91022
ISTAT kodea081006
HerriburuaCastelvetrano
Geografia
Koordenatuak37°40′43″N 12°47′30″E / 37.6786°N 12.7917°E / 37.6786; 12.7917
Mapa
Azalera209,76 km²
Altitudea187 m
MugakideakCampobello di Mazara, Mazara del Vallo, Menfi, Montevago, Partanna, Santa Ninfa eta Salemi
Demografia
Biztanleria29.341 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea140 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0924
Katastro kodeaC286
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaTP
comune.castelvetrano.tp.it

Castelvetrano Italiako udalerri bat da. Trapaniko probintzian kokatuta dago, Sizilia eskualdean. 29.341 biztanle ditu, 209,76 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Campobello di Mazara, Mazara del Vallo, Menfi, Montevago, Partanna, Santa Ninfa eta Salemi.

BiztanleriaUrtea18.00021.00024.00027.00030.00033.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 14.451 gizon, 14.906 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.01
 
100+
 
0.09
0.12
 
95-99
 
0.42
0.79
 
90-94
 
1.46
2.13
 
85-89
 
2.98
2.93
 
80-84
 
3.84
5.11
 
75-79
 
5.70
5.76
 
70-74
 
6.04
6.57
 
65-69
 
6.76
7.07
 
60-64
 
7.81
7.78
 
55-59
 
8.20
8.03
 
50-54
 
7.63
6.55
 
45-49
 
6.68
6.11
 
40-44
 
5.44
5.72
 
35-39
 
5.28
6.01
 
30-34
 
4.87
6.05
 
25-29
 
5.25
6.02
 
20-24
 
5.45
5.29
 
15-19
 
4.83
4.44
 
10-14
 
4.23
3.99
 
5-9
 
3.52
3.53
 
0-4
 
3.53
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 23.394 etxebizitza zeuden: 13.668 (% 58,4) okupatuta eta 9.726 (% 41,6) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 80,1 jabetzan zeuden, % 8,8 alokairuan eta % 11,1 beste titulu batekin.

23.394etxebizitza (2021)
13.668okupatuak
9.726hutsik (% 41,6)

Erabilera (2021)

13.668
9.726
Okupatuak (13.668)Hutsik edo ez-okupatuak (9.726)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

80,1
8,8
11,1
Jabetzan (80,1)Alokairuan (8,8)Beste titulu batekin (11,1)

2024an 14.153 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 6.159 (% 43,5) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,1 kide zeuden.

14.153etxegune (2024)
6.159pertsona bakarrekoak (% 43,5)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide6.159
2 kide3.688
3 kide2.323
4 kide1.555
5 kide edo gehiago428

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]