Edukira joan

Bovalino

Bovalino
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Calabria
Italiako hiri metropolitarracittà metropolitana di Reggio Calabria
Izen ofizialaBovalino
Posta kodea89034
ISTAT kodea080012
HerriburuaBovalino
Geografia
Koordenatuak38°09′00″N 16°10′00″E / 38.15°N 16.1667°E / 38.15; 16.1667
Mapa
Azalera18,06 km²
Altitudea11 m
MugakideakArdore, Benestare, Casignana eta San Luca
Demografia
Biztanleria8.644 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea479 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0964
Katastro kodeaB098
Sailkapen sismikoa1 (Handia)
MatrikulaRC
comune.bovalino.rc.it

Bovalino Italiako udalerri bat da. Reggio di Calabriako probintzian kokatuta dago, Calabria eskualdean. 8.644 biztanle ditu, 18,06 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Ardore, Benestare, Casignana eta San Luca.

BiztanleriaUrtea200030004000500060007000800090001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 4.245 gizon, 4.498 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.02
 
100+
 
0.07
0.07
 
95-99
 
0.33
0.75
 
90-94
 
1.07
2.07
 
85-89
 
2.09
2.76
 
80-84
 
3.60
4.62
 
75-79
 
5.20
4.64
 
70-74
 
5.09
5.54
 
65-69
 
6.31
6.36
 
60-64
 
6.87
6.22
 
55-59
 
6.94
6.88
 
50-54
 
7.18
6.95
 
45-49
 
6.83
6.34
 
40-44
 
5.76
6.81
 
35-39
 
6.02
5.84
 
30-34
 
5.69
5.37
 
25-29
 
5.45
5.30
 
20-24
 
5.11
6.36
 
15-19
 
4.65
5.47
 
10-14
 
5.58
6.08
 
5-9
 
5.69
5.56
 
0-4
 
4.47
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 5.941 etxebizitza zeuden: 3.550 (% 59,8) okupatuta eta 2.391 (% 40,2) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 64,7 jabetzan zeuden, % 13,8 alokairuan eta % 21,6 beste titulu batekin.

5.941etxebizitza (2021)
3.550okupatuak
2.391hutsik (% 40,2)

Erabilera (2021)

3.550
2.391
Okupatuak (3.550)Hutsik edo ez-okupatuak (2.391)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

64,7
13,8
21,6
Jabetzan (64,7)Alokairuan (13,8)Beste titulu batekin (21,6)

2024an 3.675 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.351 (% 36,8) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,4 kide zeuden.

3.675etxegune (2024)
1.351pertsona bakarrekoak (% 36,8)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.351
2 kide909
3 kide595
4 kide487
5 kide edo gehiago333

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]