Edukira joan

Borzonasca

Borzonasca
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Liguria
Italiako hiri metropolitarracittà metropolitana di Genova
Izen ofizialaBorzonasca
Posta kodea16041
ISTAT kodea010005
HerriburuaBorzonasca
Geografia
Koordenatuak44°25′20″N 9°23′13″E / 44.422131°N 9.387064°E / 44.422131; 9.387064
Mapa
Azalera80,51 km²
Altitudea167 m
MugakideakNe, Rezzoaglio, San Colombano Certénoli, Santo Stefano d'Aveto, Varese Ligure, Mezzanego eta Tornolo
Demografia
Biztanleria1.824 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea23 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0185
Katastro kodeaB067
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaGE
comune.borzonasca.ge.it

Borzonasca Italiako udalerri bat da. Genovako probintzian kokatuta dago, Liguria eskualdean. 1.824 biztanle ditu, 80,51 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Ne, Rezzoaglio, San Colombano Certénoli, Santo Stefano d'Aveto, Varese Ligure, Mezzanego eta Tornolo.

BiztanleriaUrtea150020002500300035004000450050001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 934 gizon, 897 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.11
 
95-99
 
0.56
1.50
 
90-94
 
2.79
3.00
 
85-89
 
5.57
4.60
 
80-84
 
6.58
5.57
 
75-79
 
6.35
7.28
 
70-74
 
5.91
9.21
 
65-69
 
7.80
9.31
 
60-64
 
9.48
8.03
 
55-59
 
8.03
7.39
 
50-54
 
6.24
8.46
 
45-49
 
6.58
5.03
 
40-44
 
5.02
5.03
 
35-39
 
4.79
4.93
 
30-34
 
3.79
5.14
 
25-29
 
4.46
3.85
 
20-24
 
3.57
3.32
 
15-19
 
3.57
3.21
 
10-14
 
3.79
2.89
 
5-9
 
2.12
2.14
 
0-4
 
3.01
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 2.371 etxebizitza zeuden: 994 (% 41,9) okupatuta eta 1.377 (% 58,1) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 87,7 jabetzan zeuden, % 7,6 alokairuan eta % 4,6 beste titulu batekin.

2.371etxebizitza (2021)
994okupatuak
1.377hutsik (% 58,1)

Erabilera (2021)

994
1.377
Okupatuak (994)Hutsik edo ez-okupatuak (1.377)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

87,7
Jabetzan (87,7)Alokairuan (7,6)Beste titulu batekin (4,6)

2024an 1.009 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 557 (% 55,2) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 1,8 kide zeuden.

1.009etxegune (2024)
557pertsona bakarrekoak (% 55,2)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide557
2 kide251
3 kide104
4 kide65
5 kide edo gehiago32

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]