Edukira joan

Bogliasco

Bogliasco
Bogliasco
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Liguria
Italiako hiri metropolitarracittà metropolitana di Genova
Izen ofizialaBogliasco
Jatorrizko izenaBogliasco
Posta kodea16031
ISTAT kodea010004
HerriburuaBogliasco
Geografia
Koordenatuak44°22′42″N 9°04′11″E / 44.378242°N 9.069789°E / 44.378242; 9.069789
Mapa
Azalera4,42 km²
Altitudea25 m
MugakideakGenova, Pieve Ligure eta Sori
Demografia
Biztanleria4.418 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea1.000 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia010
Hiri senidetuakChivilcoy
Katastro kodeaA922
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaGE
comune.bogliasco.ge.it

Bogliasco Italiako udalerri bat da. Genovako probintzian kokatuta dago, Liguria eskualdean. 4.418 biztanle ditu, 4,42 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Genova, Pieve Ligure eta Sori.

BiztanleriaUrtea20002500300035004000450050001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 2.049 gizon, 2.200 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.05
 
100+
 
0.23
0.29
 
95-99
 
0.95
0.98
 
90-94
 
2.00
2.59
 
85-89
 
4.77
4.64
 
80-84
 
5.91
6.59
 
75-79
 
7.27
7.37
 
70-74
 
6.86
7.91
 
65-69
 
6.55
8.98
 
60-64
 
9.91
8.05
 
55-59
 
7.86
7.76
 
50-54
 
7.23
4.88
 
45-49
 
6.18
5.56
 
40-44
 
5.68
5.08
 
35-39
 
4.64
3.42
 
30-34
 
4.32
4.73
 
25-29
 
3.00
4.88
 
20-24
 
3.68
4.54
 
15-19
 
3.23
4.34
 
10-14
 
4.00
4.25
 
5-9
 
2.91
3.12
 
0-4
 
2.82
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 2.959 etxebizitza zeuden: 2.182 (% 73,7) okupatuta eta 777 (% 26,3) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 72,4 jabetzan zeuden, % 23,5 alokairuan eta % 4,1 beste titulu batekin.

2.959etxebizitza (2021)
2.182okupatuak
777hutsik (% 26,3)

Erabilera (2021)

2.182
777
Okupatuak (2.182)Hutsik edo ez-okupatuak (777)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

72,4
23,5
Jabetzan (72,4)Alokairuan (23,5)Beste titulu batekin (4,1)

2024an 2.214 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.022 (% 46,2) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 1,9 kide zeuden.

2.214etxegune (2024)
1.022pertsona bakarrekoak (% 46,2)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.022
2 kide620
3 kide337
4 kide190
5 kide edo gehiago45

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]