Edukira joan

Bianco

Bianco
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Calabria
Italiako hiri metropolitarracittà metropolitana di Reggio Calabria
Izen ofizialaBianco
Posta kodea89032
ISTAT kodea080009
HerriburuaBianco
Geografia
Koordenatuak38°05′30″N 16°09′06″E / 38.0917°N 16.15159°E / 38.0917; 16.15159
Mapa
Azalera29,99 km²
Altitudea12 m
MugakideakAfrico, Caraffa del Bianco, Casignana eta Ferruzzano
Demografia
Biztanleria4.211 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea140 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0964
Katastro kodeaA843
Sailkapen sismikoa1 (Handia)
MatrikulaRC
comune.bianco.rc.it

Bianco Italiako udalerri bat da. Reggio di Calabriako probintzian kokatuta dago, Calabria eskualdean. 4.211 biztanle ditu, 29,99 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Africo, Caraffa del Bianco, Casignana eta Ferruzzano.

BiztanleriaUrtea150020002500300035004000450050001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 2.128 gizon, 2.170 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.14
0.05
 
95-99
 
0.28
0.75
 
90-94
 
1.15
2.11
 
85-89
 
2.58
3.34
 
80-84
 
3.73
5.59
 
75-79
 
4.65
5.50
 
70-74
 
6.31
5.83
 
65-69
 
7.51
6.63
 
60-64
 
7.10
6.67
 
55-59
 
7.33
6.91
 
50-54
 
6.08
6.20
 
45-49
 
5.90
6.91
 
40-44
 
6.45
6.86
 
35-39
 
6.59
6.77
 
30-34
 
5.76
4.89
 
25-29
 
5.12
5.03
 
20-24
 
5.76
4.93
 
15-19
 
5.07
4.98
 
10-14
 
4.19
4.98
 
5-9
 
4.06
5.08
 
0-4
 
4.24
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 3.421 etxebizitza zeuden: 1.798 (% 52,6) okupatuta eta 1.623 (% 47,4) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 76,2 jabetzan zeuden, % 9,9 alokairuan eta % 13,9 beste titulu batekin.

3.421etxebizitza (2021)
1.798okupatuak
1.623hutsik (% 47,4)

Erabilera (2021)

1.798
1.623
Okupatuak (1.798)Hutsik edo ez-okupatuak (1.623)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

76,2
9,9
13,9
Jabetzan (76,2)Alokairuan (9,9)Beste titulu batekin (13,9)

2024an 1.955 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 830 (% 42,5) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,2 kide zeuden.

1.955etxegune (2024)
830pertsona bakarrekoak (% 42,5)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide830
2 kide466
3 kide287
4 kide245
5 kide edo gehiago127

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]